Candida spp ve herpes simplex virus 2'nin ikili enfeksiyonunun vajinitli kadınlarda bakır, çinko, magnezyum ve diğer biyobelirteçler üzerindeki etkisi
Impact of dual infections with candida spp and herpes simplex virus 2 on copper, zinc, and magnesium and other biomarkers in women withvaginitis
- Tez No: 887687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, vajiniti olan kadınlar arasında Candida spp ve Herpes simplex Virüs (HSV) enfeksiyonlarının yaygınlığını bazı biyobelirteçlerle ilişkili olarak değerlendirmek amacıyla Kasım 2022- Kasım 2023 tarihleri arasında Irak'ın Kerkük kentinde yürütülmüştür. Çalışmaya vajinal enfeksiyonu olan 21-60 yaş arası 327 evli kadın katılmıştır. Derin vajinal sürüntü örnekleri toplanmış ve 100 örneğin Candida spp için pozitif olduğu doğrulanmıştır. Kan örnekleri üzerinde ESR, CBC tayini ve serum ayrıştırma dahil olmak üzere çeşitli analizler yapılmıştır. Serum örnekleri, çeşitli enzimlerin ve HSV-2'nin ileri analizleri için -20°C'de saklanmıştır. Çalışmanın bulguları, vajinal örneklerin önemli bir kısmında Candida için pozitif kültürler elde edildiğini ve en yüksek oranın 51-60 yaş arası kadınlarda görüldüğünü ortaya koymaktadır. Candida albicans tanımlanan en baskın tür olmuştur. Ayrıca, seroprevalans çalışmaları daha genç yaş gruplarında ve daha yüksek eğitim seviyesine sahip bireylerde HSV-2 prevalansının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Candida ve HSV-2 arasındaki eş enfeksiyon oranları da belgelenmiştir. Ek olarak, bakır, çinko, magnezyum, SOD, seruloplazmin ve eNOS gibi biyobelirteçlerin analizi, negatif enfeksiyon ve kontrol gruplarına kıyasla pozitif enfeksiyonlu gruplar arasında ortalama seviyelerde kayda değer düşüşler olduğunu ortaya koymuştur. Son olarak, farklı enfeksiyon kategorileri arasında eritrosit sedimantasyon hızı (ESR) seviyelerindeki farklılıklar, negatif enfeksiyon durumu veya kontrol grubuna kıyasla pozitif enfeksiyon durumu olan bireylerde gözlenen yüksek seviyelerle birlikte, inflamatuar durumdaki potansiyel farklılıklara işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Kirkuk, Iraq, from November 2022 to November 2023, to to evaluate the prevalence of Candida spp and Herpes simplex Virus (HSV) infections among women with vaginitis in relation to some biomarkers. The study involved 327 married women aged 21-60 with vaginal infections. Deep vaginal swabs were collected, with 100 samples confirmed positive for Candida spp. various analyses were performed on the blood samples, including ESR, CBC determination, and serum separation. Serum samples were stored at -20°C for further analysis of various enzymes and HSV-2. The study's findings reveal a significant proportion of vaginal samples yielded positive cultures for Candida, with the highest percentage observed among women aged 51-60 years. Candida albicans was the most predominant species identified. Furthermore, seroprevalence studies indicated a higher prevalence of HSV-2 among younger age groups and individuals with higher levels of education. Coinfection rates between Candida and HSV-2 were also documented. Additionally, analysis of biomarkers such as copper, zinc, magnesium, SOD, ceruloplasmin, and eNOS revealed notable reductions in mean levels among groups with positive infections compared to negative infection and control groups. Lastly, variations in erythrocyte sedimentation rate (ESR) levels across different infection categories suggest potential differences in inflammatory status, with elevated levels observed in individuals with positive infection status compared to those with negative infection status or the control group.