Mikrodalga tekniği ile kurutulan çınar yapraklarının kurutma kinetiği ve kalite parametreleri açısından incelenmesi
Investigation of drying kinetics and quality parameters of plane tree leaves dried by microwave technique
  1. Tez No: 887692
  2. Yazar: GAMZE KARABAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kurutulmuş gıdalar; kimyasal, enzimatik ve mikrobiyolojik bozunmalara dayanıklı hale gelir. Sanayileşme ile; güneşte kurutma tekniği yerini, fırın kurutucular, püskürtmeli kurutucular, vakum kurutucular, mikrodalga kurutucular gibi kurutuculara bırakmıştır. Mikrodalga kurutma, kısa sürede olduğu için tercih edilmektedir. Bu çalışmada, çınar yapraklarının geleneksel tıpta ve medikal ürünlerde kullanılması, özellikle yaprağın infüzyonu veya ekstreleri, idrar söktürücü, antioksidan veya diğer sağlık yararları için kullanılabilen çınar yapraklarının mikrodalga tekniğiyle kurutularak kuruma, renk değişim ve rehidratasyon özelliklerinin incelenmesi ve modellenmesi amaçlanmıştır. Mikrodalga çıkış gücünün numune ağırlığı üzerine etkisini incelemek için 25 g ağırlığındaki çınar yaprakları beş farklı mikrodalga çıkış gücünde (180, 360, 540, 720 ve 900 W) kurutulmuştur. Sonuçlar, çınar yapraklarının mikrodalga yöntemiyle kurutulmasının uygun olduğunu göstermektedir. Ayrıca, elde edilen verilerin bu çalışmada kullanılan ev tipi mikrodalga fırının özellikleriyle sınırlı olduğu dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Dried foods become durable against chemical, enzymatic and microbiological degradation. As a result of industrialization, the sun-drying method is replaced by various drying methods such as oven-drying, spray-drying, vacuum- drying, microwave drying and etc. In the present study, it was aimed to investigate the effects of microwave heat treatment on drying of plane tree leaf as these dried samples can be used as a natural colorant in the food industry, an ingredient in medical products and tea. In order to investigate the effect of microwave output power on sample weight, 25 g of plane tree leaf were dried at various microwave output powers (180, 360, 540, 720 and 900 W). As a result, microwave technique is found to be a suitable method for drying of the plane tree leaf. But, it should be noted that the results obtained are limited with the features of domestic microwave oven used.