Narenciye lifi bazlı oleojel ve bijellerin palm yağı alternatifi olarak kullanımı
Use of citrus fiber based oleogel and bijels as a palm oil alternatives
  1. Tez No: 887697
  2. Yazar: EZGİ GENÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KARASU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışması palm yağı alternatifi olarak kullanılmak üzere oleojellerin ve bijellerin üretilmesi olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. İlk aşamada, oleojeller narenciye lifi (NL)-peynir altı suyu protein izolatı (WPI) kolloidal kompleksi kullanılarak Pickering emülsiyon şablonu yöntemi ile üretilmiştir. Dört farklı oleojel, farklı oranlardaki NL (%1 ile %5) ve %10 WPI kompleksi kullanılarak üretilmiştir. Tüm emülsiyon ve oleojel numunelerinde kayma incelmesi reolojik davranışı gözlenmiştir. Numunelerin G' değerleri, G'' değerlerinden büyük bulunarak, tüm emülsiyon ve oleojel numunelerinde katı benzeri davranış göstermiştir. Tüm oleojel numuneleri %90'ın üzerinde yağ tutma kapasitesi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of two parts: the production of oleogels and the production of bijels to be used as palm oil alternatives. In the first stage, oleogels were produced by the Pickering emulsion template method using citrus fiber (NL)-whey protein isolate (WPI) colloidal complex. Four different oleogels were produced using different ratios of NL (1% to 5%) and 10% WPI complex. Shear thinning rheological behavior was observed in all emulsion and oleogel samples. The G' values of the samples were found to be greater than the G'' values and exhibited solid-like behavior in all emulsion and oleogel samples. All oleogel samples exhibited oil holding capacity over 90%.