Tüple beslenen hastalarda farklı protein desteklerinin malnütrisyon ve klinik sonuçlara etkisi
The effect of different protein supplements on malnutrition and clinical outcomes in tube feeding patients
- Tez No: 887721
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Malnütrisyon prevelansı hastanede yatan hastalarda %20-%50 arasında değişmektedir. Yatan hastalarda yeterli beslenme desteği alanların almayan hastalara kıyasla klinik sonuçları önemli ölçüde iyileştirdiği bildirilmiştir. Bu çalışma 2015 Haziran-2021 Haziran arasında retrospektif olarak bir üniversite hastanesinin klinik nütrisyon birimi kayıtlarından yararlanılarak yürütülmüştür. Çalışma tüple beslenme desteği alan 20-75 yaş arası hasta popülasyonunda, farklı protein desteklerinin malnütrisyon, hastanede kalış süresi, klinik sonuçlar ve sağ kalıma etkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Kayıtlar değerlendirilerek farklı beslenme protokolü uygulanan hastalar, uygulanan protein desteklerinin etkilerini karşılaştırmak amacıyla whey+kazein (%80+%20) (n=108); glutamin (n=137) ve protein desteği almayan kontrol (n=163) grubu olarak üç grupta incelenmiştir. Yatış anı ve taburculukta yapılan Nütrisyonel Risk Taraması 2002 (NRS-2002), Beslenme Risk İndeksi/Geriatrik Beslenme Risk İndeksi (NRI/GNRI) skoru, biyokimyasal bulgular değerlendirilmiş ve hastanede kalış süresi, diyare, distansiyon, enfektif komplikasyonlar ve iki yıl sonraki sağ kalım açısından gruplar karşılaştırılmıştır. Glutamin grubunda enfektif komplikasyon görülen hasta sıklığı diğer gruplardan anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak farklı protein desteklerinin malnütrisyon, hastanede kalış süresi, klinik sonuçlar ve sağ kalıma etkileri arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ancak multidisipliner bir çerçevede beslenme planı oluşturulup beslenme tedavisinin önemli bir bileşeni olan protein desteğinin sağlanmasının genel olarak klinik sonuçlara olumlu anlamda katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The prevalence of malnutrition varies between 20% and 50% in hospitalized patients. Adequate nutritional support in inpatients has been reported to improve outcomes significantly compared to those without support. This study was conducted retrospectively between June 2015 and June 2021 using the records of the clinical nutrition unit of a university hospital. The study was planned to evaluate the effect of different protein supplements on malnutrition, length of hospital stay, clinical outcomes, and survival in a patient population aged 20-75 years receiving enteral tube feeding support. After evaluating the records, patients who underwent different nutrition protocols were examined in three groups as whey+casein (80%+20%) (n=108), glutamine (n=137) and control group who did not receive protein support (n=163) in order to compare the effects of protein supplements applied. Nutritional Risk Screening 2002 (NRS-2002), Nutritional Risk Index (NRI/GNRI), and biochemical findings were evaluated at the time of hospitalization and discharge, and the groups were compared in terms of length of hospital stay, diarrhea, distension, infective complications and survival after two years. The frequency of patients with infective complications in the glutamine group was significantly lower than the other groups. In addition, albumin value increased significantly in the glutamine group at discharge compared to the time of hospitalization. In the cox regression analysis, body mass index [OR: 1.027 (1.001-1.053)], NRS-2002 score at hospitalization [OR: 0.678 (0.523-0.879)] and serum albumin value [OR: 1.390 (1.085-1.79)] were significant parameters affecting survival. It was determined that inflammation (neutrophil/lymphocyte ratio), type of protein supplement and gender did not affect survival (p>0.05). İn conclusion, no significant difference was observed between the effects of different protein supplements on malnutrition, hospital stay, clinical outcomes and survival. However, it was determined that creating a nutrition plan in a multidisciplinary framework and providing protein supplementation, which is an important component of nutritional therapy, contributed positively to clinical outcomes in general.