Bazı yararlı bakteri ve deniz yosunu kullanımının tuz stresi koşullarında kabak bitkilerine etkisi
The effect of some beneficial bacteria and seaweed on zucchini crops under salt stress conditions
- Tez No: 887722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ALTUNTAŞ, PROF. DR. FİKRET YAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çalışmada sakız kabak (Cucurbita pepo) bitkisinin normal koşullarda (0 mM) ve tuz stresi koşullarında (200 mM NaCl) PGPR (Arthrobacter, Azospirillum lipoferum, Bacillus subtilis) ve deniz yosunu özünün tek başına veya kombinasyon halinde uygulanması ile bitki büyüme ve gelişim parametreleri incelenmiştir. Bu araştırmada, bitki büyüme parametreleri (gövde boyu, gövde çapı, yaprak sayısı, çiçek sayısı, boğum arası mesafe, kök uzunluğu), yeşil aksam ve köklerin yaş ve kuru ağırlıkları (yaprak yaş ağırlığı, gövde yaş ağırlığı, çiçek yaş ağırlığı, yeşil aksam toplam bitki yaş ağırlığı, yaprak kuru ağırlığı, gövde kuru ağırlığı, çiçek kuru ağırlığı, yeşil aksam toplam bitki kuru ağırlığı), fizyolojik parametreler (klorofil miktarı, fotosentez hızı, stoma iletkenliği, transpirasyon oranı, içsel karbondioksit oranı, yaprak sıcaklığı), besin element analizi (N, P, K, Ca, Mg, Mn, Zn, Fe, Cu) ve toksik elementler (Na ve Cl), görsel skala değerlendirmesi, renk ölçüm değerleri (L*, a*, b*, C, hue) araştırılmıştır. Çalışmada, normal koşullar altında (NK) büyüme ve ağırlık parametrelerinde en iyi sonuçlar Azospirillum lipoferum (AzL) ve Deniz Yosunu (DY) uygulamalarıyla elde edilmiştir. Tuz stresi altında Bacillus ve DY kombinasyonu öne çıkmıştır. Fizyolojik parametrelerde NK'da AzL, tuz stresinde kombinasyon uygulamaları en etkili olmuştur. Besin element alımında NK'da DY kombinasyonları, tuz stresinde Komb (ArtB+AzL+Bcs+DY) en iyi sonuçları vermiştir. Toksik elementler açısından Komb (ArtB+AzL+Bcs+DY) en düşük değerlere sahipken, renk ölçümlerinde NK'da AzL, stres altında ArtB ve kombinasyonları öne çıkmıştır. Çalışmamızda kombinasyon uygulamaları her iki koşulda da olumlu etkiler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, plant growth and development parameters of gum gourd (Cucurbita pepo) under normal (0 mM) and salt stress (200 mM NaCl) conditions were investigated by applying PGPR (Arthrobacter, Azospirillum lipoferum, Bacillus subtilis) and seaweed extract alone or in combination. In this study, plant growth parameters (stem height, stem diameter, number of leaves, number of flowers, number of flowers, internode distance, root length), fresh and dry weights of green parts and roots (leaf wet weight, stem wet weight, flower wet weight, green parts total plant wet weight, leaf dry weight, stem dry weight, flower dry weight, total plant dry weight of green parts), physiological parameters (chlorophyll content, photosynthesis rate, stomatal conductance, transpiration rate, internal carbon dioxide content, leaf temperature), nutrient analysis (N, P, K, Ca, Mg, Mn, Zn, Fe, Cu) and toxic elements (Na and Cl), visual scale evaluation, color measurement values (L*, a*, b*, C, hue) were investigated. In the study, the best results in growth and weight parameters under normal conditions (NC) were obtained with Azospirillum lipoferum (AzL) and Seaweed (DY) treatments. Under salt stress, the combination of Bacillus and DY stood out. In physiological parameters, AzL treatments were most effective in NK and combination treatments in salt stress. In nutrient uptake, DY combinations in NK and Komb (ArtB+AzL+Bcs+DY) in salt stress gave the best results. In terms of toxic elements, Komb (ArtB+AzL+Bcs+DY) had the lowest values, while AzL in NK and ArtB and its combinations under stress stood out in color measurements. In our study, combination treatments showed positive effects in both conditions.