Erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan bireylerin Rorschach testi aracılığıyla değerlendirilmesi
Assessment of adults with attention deficit hyperactivity disorder using the Rorschach test
  1. Tez No: 887737
  2. Yazar: YASEMİN ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan bireylerin kişilik özelliklerini ve işleyişini Rorschach Mürekkep Lekesi Yöntemi ile incelemektir. Literatürde DEHB'nin nöropsikolojik süreçlere olan etkileri geniş çapta araştırılmış olmasına rağmen, DEHB'li erişkinlerin kişilik işleyişine odaklanan çalışmalar sınırlıdır. Bu araştırma, DEHB'nin kişilik gelişimi ve işleyişi üzerindeki etkilerini psikanalitik bir çerçevede değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, düşünceye yatırım süreçleri, duygulanım süreçleri, dürtü kontrolü ve emosyonel tepkiler, sosyal uyum ve nesne ilişkileri gibi kişilik özellikleri incelenmiştir. Çalışma, Exner ve Chabert'in Rorschach analizinde önerdiği temel alanlar doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Çalışma grubumuz, psikiyatri kliniğine Ekim 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında başvuruda bulunan 15 hastadan oluşmaktadır. Bu hastalar, DSM-V tanı ölçütlerine göre Erişkin DEHB tanısı almıştır. Kontrol grubu ise 15 katılımcıdan oluşmaktadır. Bu katılımcılar, kişisel bilgi formu ve test değerleri doğrultusunda DEHB olmayan bireyler olarak değerlendirilmiştir. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Ölçeği, Yale Brown OKB ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Rorschach Testi uygulanmıştır. Veri toplama araçları ile elde edilen ölçek verileri kullanılarak araştırmaya uygun olmayan katılımcılar dışlanmıştır. Araştırmaya dahil edilen örneklemin elde edilen Rorschach verileri bilgisayar ortamına sayısal ifade olarak girilmiş ve küçük örneklem büyüklüğü nedeniyle sosyal bilimler için istatistik paket programı (SPSS 25) kullanılarak Mann Whitney U testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the personality characteristics and functioning of individuals with Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) using the Rorschach Inkblot Method. Although the effects of ADHD on neuropsychological processes have been widely investigated in the literature, studies focusing on the personality functioning of adults with ADHD are limited. This research aims to evaluate the effects of ADHD on personality development and functioning within a psychoanalytic framework. In this context, personality traits such as investment in thought processes, affective processes, impulse control and emotional responses, social adaptation, and object relations were examined. The study was conducted in accordance with the key areas proposed by Exner and Chabert in their Rorschach analysis. Method: Our study group consists of 15 patients who visited the psychiatry clinic between October 2023 and April 2024. These patients were diagnosed with Adult ADHD according to DSM-V diagnostic criteria. The control group consists of 15 participants. These participants were evaluated as non-ADHD based on the personal information form and test values. Participants completed the Demographic Information Form developed by the researcher, the Attention Deficit Hyperactivity Disorder Scale, the Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale, the Beck Depression Inventory, the Beck Anxiety Inventory, and the Rorschach Test. Participants who did not meet the study criteria were excluded based on the data obtained from the assessment scales. The Rorschach data of the included sample were digitized and analyzed using the Mann-Whitney U test with SPSS 25 due to the small sample size.