Kadınların işgücüne katılımını etkileyen faktörler, sürdürülebilir kalkınma: Sahra Altı Afrika ülkeleri örneği
Factors affecting women's participation in the labor force and sustainable development: The case of sub Saharan African countries
- Tez No: 887738
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN YAKIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son dönemlerde, sürdürülebilir kalkınmanın itici gücü olan kadınların işgücüne katılımını etkileyen faktörlerin neler olduğunu ortaya koyan çalışmaların yoğunluk kazandığı görülmektedir. Kadınların işgücüne katılımının arttırılması için öncelikle kadınların işgücüne katılımlılarını belirleyen faktörlerin özellikle gelişmekte olan ülkeler için ortaya konulması önemli bir role sahiptir. Çalışmanın amacı, Sahra altı Afrika ülkelerinde kadınların işgücüne katılımını etkileyen faktörlerin neler olduğunu belirlemek ve belirlenen faktörlerin kadınların işgücüne katılımını ne yönde etkilediğini ortaya koymaktır. Bu amaçla oluşturulan araştırma modeli, 2002-2019 yılları arasında Dünya Bankasından verilerine ulaşılan 25 Sahra Altı Afrika ülkesi Panel Veri analizi ile test edilmiştir. Sahra Altı Afrika ülkeleri için gerçekleştirilen bu çalışmada, kişi başına düşen gelir, hukukun üstünlüğü, tasarruf oranı ve nüfus artış oranının kadınların işgücüne katılımlarını istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde etkilediği sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been a rise in research that disclose the variables influencing women's engagement in the workforce, which is the driving force behind sustainable development. To improve women's engagement in the workforce, it is necessary to first identify the variables that influence women's participation, particularly in developing nations. The study's goal is to identify the variables influencing women's labor force participation in sub-Saharan African nations and to explain how the identified factors impact women's labor force participation. The study model developed for this aim was evaluated using Panel Data analysis of 25 Sub-Saharan African nations whose data were received from the World Bank from 2002 to 2019. In this research of Sub-Saharan African nations, the findings revealed that per capita income, rule of law, savings rate, and population growth rate all had a statistically significant and negative influence on women's labor force participation.