Şirketler hukuku uyuşmazlıklarının tahkim yoluyla çözümlenmesi
Resolution of corporate law disputes through arbitration
- Tez No: 887748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE KARAYALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tahkim hem taraflara hem de ülkelere sağladığı faydalar ile uyuşmazlık çözümünde öne çıkan bir yöntem haline gelmiştir. Türkiye'de tahkimin geçmişi çok eskiye dayanmaktadır ve uyuşmazlıklarda gün geçtikçe daha çok tercih edilen bir yöntem olarak ismini duyurmuştur. Türk Hukukunda şirketler hukukuna yönelik uyuşmazlıkların tahkime elverişliliği oldukça tartışmalı bir konu olmuştur. Bugüne kadar yapılan tartışmalarda birçok görüş ortaya atılmış ve bu görüşler çeşitli gerekçelere dayandırılmıştır. Çalışmamızda şirketler hukuku uyuşmazlıklarının tahkime elverişliliğine ilişkin doktrinde dayanılan gerekçelerin her biri milli ve ihtiyari tahkim kapsamında incelenmiş, bazı uyuşmazlıklar tartışmalarla birlikte analiz edilmiş; halka açık şirketler çalışmamızın kapsamı dışında tutulmuştur. Tüm bu veriler geçmişte ve günümüzde Yargıtay/Bölge Adliye Mahkemesi kararları ile ele alınmaya çalışılmış ve Türk Hukuku'nda tahkime elverişlilik konusunda olumlu bir bakış açısının gelişmekte olduğu ve uygulamaya yansıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arbitration has become a prominent method in dispute resolution with its benefits for both parties and countries. In Turkey, the arbitrability of corporate law disputes has been a highly controversial issue. Many opinions have been put forward in the discussions so far and these opinions have been based on various reasons. In our study, each of the reasons relied upon in the doctrine regarding the arbitrability of corporate law disputes is examined within the scope of national and facultative arbitration, and some disputes are analyzed together with the discussions; publicly traded companies are excluded from the scope of our study. All these data are analyzed with the decisions of the Court of Cassation / Regional Court of Appeal in the past and the present, and it is concluded that a positive perspective on arbitrability is developing and reflected in practice in Turkish Law.