Spor Hukuku uyuşmazlıklarının milletlerarası tahkim yoluyla çözümü
Solutions of the disputes of Sports Law with the way of international arbitration
  1. Tez No: 257671
  2. Yazar: MURAT NART BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F.BİLGE TANRIBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Başlangıçta, bir oyun ve işten uzaklaşma aracı olarak kullanılan spor, zamanla ekonomik, siyasi, hukuki, sağlık ve milletlerarası barış yönlerinden çok farkı bir görünüme kavuşmuşmuştur. Günümüzde spor, dev bir sektör haline gelerek günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olmuştur.Sporun, sorunsuz şekilde işleyebilmesi için önceden belirlenen kurallarına uyulması ve spor uyuşmazlıklarının adil ve hızlı bir biçimde çözülmesi gerekmektedir. Böylelikle, sporun özneleri (sporcular, teknik adamlar, kulüpler, şirketler, federasyonlar, sponsorlar, spor kuruluşları ve devletler) arasındaki ilişkileri düzenleyen, bu hukuki düzenlemeyi sistematik bir şekilde inceleyen ve sporun özneleri arasında çıkabilecek uyuşmazlıkları kendine özgü kurallarla çözüme kavuşturan bir hukuk disiplini, ?spor hukuku? meydana gelmiştir. İşte, spor hukuku uyuşmazlıklarının neler olduğu, bu uyuşmazlıkların hangi yöntemlerle çözümlendiği, uygulamada gerek ülkemizde gerekse milletlerarası alanda spor hukuku uyuşmazlıklarının çözüm yollarının neler olduğu hususları hukukun ayrı bir inceleme alanına girmektedir.Öte yandan, günümüzde giderek artmakta olan spor hukuku uyuşmazlıklarının, kısa sürede, ucuz, sporun ruhuna uygun ve bağlayıcı bir şekilde çözümlenmesi gerekmektedir. Bu sebeple, milletlerarası spor kuruluşları, uyuşmazlıkları tahkim yoluyla çözecek ?bağımsız bir spor tahkim mahkemesinin? oluşturulması gereğini duymuşlardır. Bu ihtiyaç, olimpik hareketin desteğiyle Milletlerarası Olimpiyat Komitesi tarafından sporun dünyadaki en üst yargı organı olan Milletlerarası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (Court of Arbitration for Sport- CAS) kurulmasıyla giderilmiştir. Böylelikle CAS, özel bir uzmanlık alanı olan spor hukuku uyuşmazlıklarını karara bağlamak amacıyla kurulmuş mahkeme dışı uyuşmazlık çözüm mercii olarak spordaki yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Sports, which does not have a definition other than just a game and was claimed as a way of staying clear from the stressful business life in the beginning, has developed a new perspective in time, throughout its economical, political, judicial and international goodwill aspects. Nowadays, it has happened to be one of the greatest sectors, becoming a must-have activity in daily life.In order to make sports rules operate in a non-problematic way, the rules that are constructed before should be followed and an effective, fast and a just way of solutions to the disputes on sports should be provided. In this way, a juridical discipline adopts the term ?sports law? that provides solutions that are formed as distinctive rules for the disputes which might arise between the subjects of sports (which are sportsmen, coaches, sport clubs, companies, federations, sponsors, foundations of sports and the states) investigates this juridical arrangement in a systematic way and organizes the relations between the subjects of sports has been generated. Hence, the themes that include the identification of these disputes, the methods applied to sort out the disputes as well as their applications in our country and in the international area are in the scope of investigation area of law.On the other hand, fast and inexpensive solutions that are harmonious with the spirit of sports should be introduced in a connective way, for the disputes in sports, which are greatly mounted in our days. Therefore, international federations of sports have seen a requirement to construct an independent court of arbitration for sports. This requirement was satisfied with the Court of Arbitration for Sports -CAS- that is the highest level of jurisdiction member, constructed by the International Olympic Committee with the support of Olympic movement. Hence CAS take it?s place as an authority for remedy outside the courts, in order to adjudicate the disputes in the law of sports, which is a unique area of specialty.