Vizyoner liderliğin örgütsel çevikliğe etkisi: Konaklama işletmesi örneği
Examination of the effect of visionary leadership on organizational agility with the structural equality model: The case of accommodation businesses
- Tez No: 887749
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Turizm sektöründe modern liderlik yaklaşımlarından biri olan vizyoner liderliğin, sektörde karşı karşıya kalınan zorluklara yenilikçi çözüm önerileri getirebileceği ve bu sayede, rekabet avantajı elde ederek sürdürülebilir büyümeyi sağlayacağı değerlendirilmektedir. Bu bağlamda bu araştırmanın amacı, çalışanların yöneticilerini ne düzeyde vizyoner lider olarak değerlendirdiklerinin ve bu doğrultuda vizyoner liderliğin örgütsel çevikliği nasıl etkilediğinin ortaya çıkarılmasıdır. Bununla birlikte, vizyoner liderliğin örgütsel çevikliğin alt boyutları üzerindeki etkisinin de ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda bu çalışmada öncelikle vizyoner liderlik ve örgütsel çeviklik kavramlarına ilişkin ayrıntılı literatür yer almakta, ardından araştırmanın yöntemine dair bilgiler verilmekte, daha sonra ise araştırma bulguları çerçevesinde elde edilen sonuçlar sunulmaktadır. Araştırma evrenini Antalya/Side'de faaliyet gösteren“Kamelya Collection Exclusive Hotels”işletmesinde aktif olarak görev yapan toplam 978 çalışan oluşturmakta, örneklemini ise bu evren içerisinden yüz yüze anket yöntemiyle ulaşılan 414 çalışan oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgulara göre, vizyoner liderliğin örgütsel çevikliğe istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif yönde etki ettiği, aynı zamanda vizyoner liderliğin örgütsel çeviklik alt boyutlarına da istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif yönde etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is considered that visionary leadership, which is one of the modern leadership approaches in the tourism sector, can bring innovative solutions to the challenges faced in the sector and thus provide sustainable growth by gaining competitive advantage. In this context, the purpose of this study is to reveal to what extent employees evaluate their managers as visionary leaders and how visionary leadership affects organizational agility. In addition, it is also aimed to reveal the effect of visionary leadership on the sub-dimensions of organizational agility. In this context, this study first presents detailed literature on the concepts of visionary leadership and organizational agility, then provides information about the methodology of the research, and then presents the results obtained within the framework of the research findings. The research population consists of a total of 978 employees actively working in the“Kamelya Collection Exclusive Hotels”operating in Antalya/Side, and the sample consists of 414 employees who were reached by face-to-face survey method from this population. According to the findings of the research, it was determined that visionary leadership has a statistically significant and positive effect on organizational agility, and visionary leadership also has a statistically significant and positive effect on organizational agility sub-dimensions.