Influence of expected premium on optimal reinsurance and investment strategy
Optimum reasürans ve yatırım stratejisinde beklenen prim etkisi
  1. Tez No: 887770
  2. Yazar: ANIL GÜLVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK BULUT KARAGEYİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, servetin beklenen faydasını maksimuma çıkarmayı amaçlayan en uygun yatırım ve reasürans stratejilerini araştırmaktadır. Difüzyon yaklaşımında optimal yatırım ve sigorta stratejisi üzerine temel çalışmayı temel alarak, yatırım modelini, riskli varlığın anlık getiri oranını modellemek için bir Ornstein-Uhlenbeck süreci ekleyerek geliştirmekteyiz. Bu yaklaşım, literatürdeki modellere kıyasla hem yükselen hem de düşen piyasa koşullarını yakalayarak piyasa dalgalanmalarının daha ayrıntılı ve gerçekçi bir temsilini sağlamaktadır. Servet sürecini tanımlamak için logaritmik fayda ve üstel fayda olmak üzere iki farklı fayda fonksiyonu öneriyoruz, Hamilton-JacobiBellman (HJB) denklemi kullanarak optimize edilen fonksiyonu geliştiriyoruz ve optimal yatırım ve reasürans kararları için kapalı form ifadeleri türetiyoruz. Teorik modeli geliştirmenin yanı sıra, farklı finansal ve sigorta parametrelerinin optimal stratejileri nasıl etkiledigini göstermek için kapsamlı duyarlılık analizi yapıyoruz. Duyarlılık analizi, oynaklık, riskten kaçınma ve zaman periyodu gibi parametrelerdeki degişikliklerin sigorta şirketinin kararlarını nasıl etkilediğine dair kritik iç görüleri ortaya koyuyoruz. Ayrıca, gerçek sigorta hasarlarının şiddeti ve sıklığı verilerini, riskli bir varlığın piyasa davranışıyla birlikte uyguluyoruz. Spesifik olarak, sigorta şirketinin ˘ risk ve getiriyi dengeleme ihtiyacını yansıtacak şekilde, optimal yatırım stratejisinin boğa piyasalarında artma eğiliminde olduğunu ve daha yüksek oynaklıkla birlikte düşme eğiliminde olduğunu gözlemliyoruz. Optimal reasürans stratejisi eşik davranışı sergiler, belirli bir riskten kaçınma düzeyine ulaşılıncaya kadar sıfır kalır ve bu düzeyin ötesinde önemli ölçüde artar. Gerçekçi piyasa dinamiklerini bir araya getirerek ve eyleme geçirilebilir öngörüler saglayarak bu gelişmeler, değişken piyasalarda daha etkili risk yönetimine ve stratejik planlamaya katkıda bulunarak karar alma için daha sağlam ve esnek bir çerçeve sağlar.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates optimal investment and reinsurance strategies aimed at maximizing the expected utility of wealth. Building on foundational work in optimal investment and insurance strategy within a diffusion setup, we improve the investment model by incorporating an Ornstein-Uhlenbeck to model the instantaneous return rate of the risky asset. This approach provides a more detailed and realistic representation of market fluctuations, capturing both bull and bear markets compared to the one in literature. We propose two different utility functions, logarithmic utility and exponential utility, to define wealth process whose optimized function is developed using the Hamilton-Jacobi-Bellman (HJB) equation and derive closed-form expressions for the optimal investment and reinsurance decisions. In addition to developing the theoretical model, we conduct extensive sensitivity analysis to illustrate how different financial and insurance parameters influence the optimal strategies. The sensitivity analysis provides critical insights into how variations in parameters such as volatility, risk aversion, and time horizon impact the insurer's decisions. Additionally, we apply real-life insurance claims' severity and frequency data along with the market behaviour on a risky asset observations. Specifically, we find that the optimal investment strategy tends to increase in bullish markets and decrease with higher volatility, reflecting the insurer's need to balance risk and return. The optimal reinsurance strategy exhibits threshold behavior, remaining zero until a certain level of risk aversion is reached, beyond which it increases significantly. By incorporating realistic market dynamics and providing actionable insights, these advancements contribute to more effective risk management and strategic planning in volatile markets, providing a more robust and flexible framework for decision-making.