Gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesi
Revenue sharing construction contract
  1. Tez No: 887771
  2. Yazar: MURAT DALTABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DÖRTTEPE OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyada jeopolitik olarak çok önemli bir konumda olan ülkemize, yakın coğrafyalarda yaşayan ülke vatandaşlarının ilgisi gün geçtikçe artmaktadır. Bu sebeple konut ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Büyük çaplı inşaat projelerinin gündeme gelmesiyle, piyasa ihtiyaçları doğrultusunda farklı inşaat sözleşmesi tipleri de meydana gelmiştir. Gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesi ile arsa sahibinin teslim ettiği arsa üzerinde bağımsız bölümler inşa eden yüklenici, bağımsız bölümlerin pazarlanmasına da aracılık etmekte, satışlardan elde edilen gelir önceden belirlenmiş oran doğrultusunda arsa sahibi ve yüklenici arasında paylaşılmaktadır. Arsa sahibi, teslim ettiği arsa üzerinde bağımsız bölümler meydana getiren yükleniciye, bağımsız bölümlerin pazarlanması için temsil yetkisi vermeyi, yüklenicinin pazarladığı bağımsız bölümlerin mülkiyetini üçüncü kişilere devretmeyi ve bağımsız bölümlerden elde edilecek geliri, yüklenici ile paylaşmayı borçlanmaktadır. Yüklenici ise, arsa sahibinin teslim ettiği arsa üzerinde bağımsız bölümler meydana getirmeyi ve bu bağımsız bölümleri arsa sahibinden aldığı temsil yetkisine bağlı olarak pazarlamayı borçlanmaktadır. Gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesi; eser sözleşmesi, taşınmaz satış vaadi sözleşmesi, vekalet sözleşmesi, simsarlık sözleşmesi ve adi ortaklık sözleşmesi unsurlarının, kanunun öngörmediği şekilde bir araya gelmesiyle oluşmuş olan gelir paylaşımlı eser sözleşmesi, atipik karma bir sözleşmedir. Gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesi taşınmaz satış vaadi unsurunu barındırdığından tapuya şerh edilebilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Adi ortaklık sözleşmesi, Arsa sahibi, Gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesi, İnşaat sözleşmesi, Taşınmaz satış vaadi sözleşmesi, Vekalet sözleşmesi, Yüklenici.
Özet (Çeviri)
The interest of citizens living nearby geographies to our country, which has a very important geopolitical position in the world, is increasing day by day. Fort his reason, the need for housing is increasing day by day. With the emergence of large-scale construction projects,n different types of construction contracts have emerged in line with market needs. The contractor, who builds independent sections on the land delivered by the landowner through a revenue-sharing construction contract, also mediates the marketing of the independent sections, and the income obtained from the sales is shared between the landowner and the contractor in line with the predetermined rate. The landowner is obliged to give representation authority to the contractor, who creates independent sections, to transfer the ownership of the independent sections, to transfer the ownership of the independent sections marketed by the contractor to third parties, and tos hare the income obtained from the independent sections with the contractor. The contractor, on the other hand, is obliged to create independent sections on the land handed over by the landowner and to market these independent sections based on the representation authority it receives from the landowner. Revenue sharing construction contract; the revenue-sharing work contract, which is formed by combinig the elements of a work contract, real estate sales promise contract, brokarage aggreement, power of attorney contract and ordinary partnership contract in a way not forseen by the law, is an atypical mixed contract, Since the revenue sharing construction contract contains the element of promise to sell real estate, it can be annotated in the title deed. KEYWORDS: Contractor, Construction contract, Landowner, Ordinary partnership contract, Power of attorney contract, Real estate sales promise contract, Revenue sharing construction contruct.