Bir ekolojik girişimcilik vaka çalışması: Tanal çiftliği
An ecological entrepreneurship case study: Tanal farm
- Tez No: 887769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA EVLA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ekolojik bir girişimin gelişim öyküsünü derinlemesine anlamaktır. Bunun için, ekolojik girişimciliğin kavramsal tartışması yapılmış, ve bir vaka çalışması üzerinden girişimcinin karar almasında ve uygulamasında rol oynayan içsel ve dışsal etmenler ortaya konulmuştur. Vaka olarak seçilen Tanal Çiftliği, Antalya'daki toplum destekli, ekolojik, kar amacı gütmeyen, 1996 yılından beri faaliyet gösteren bir ekolojik ve organik çiftliktir. Bu kapsamda girişimin ekonomik ve sosyal yapısı, girişimcinin ekolojik farkındalığı ve hangi sorunlara çözüm önerdiği, yasal düzenlemelerin etkisi, paydaşlarla işbirlikleri konuları incelenmiştir. Hem görüşmelerden, hem de diğer internet kaynaklarından elde edilen bulgular, yazın taramasında bulunan örneklerle karşılaştırılmış, teorik anlamda da sürdürülebilirlik ve katılımcı destekli tarım kavramları açısından yorumlanmıştır. Bu sayede, söz konusu girişimciliğin kuruluşu ve sürdürülebilirliği üzerine derinlemesine bilgi edinilmiş, bu süreçte yaşanan zorluklar ve karşılaşılan destekler çeşitli açılardan ele alınabilmiştir. Bu vaka çalışmasının, benzer ekolojik girişimcilere örnek teşkil etmesi, konuyla ilgilenen araştırmacılara teori geliştirme sürecinde güvenilir bir altyapı oluşturması açısından, hem akademik hem de sektörel anlamda fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to deeply understand the development story of ecological entrepreneurship. For this purpose, the conceptual discussion of ecological entrepreneurship has been conducted, and internal and external factors influencing the entrepreneur's decision-making and implementation have been attempted to be explained through a case study. Tanal Farm, chosen as the case study, is the oldest community-supported, ecological, non-profit farm in Antalya, which has been practicing ecological and organic farming since 1996. Within this scope, the economic and social structure of the case, the ecological awareness of the entrepreneur, the solutions proposed to which problems, the impact of legal regulations, and collaborations with stakeholders have been examined. Findings obtained from both interviews and other internet sources have been compared with examples encountered in the literature review and interpreted theoretically in terms of sustainability and participatory agriculture concepts. Thus, in-depth knowledge about the establishment and sustainability of entrepreneurship has been acquired, and the challenges faced and the support encountered in this process have been addressed from various perspectives. It is thought that this case study will be beneficial both academically and sectorally in providing an example to similar ecological entrepreneurs and in establishing a reliable infrastructure for researchers interested in theory development