Os femorıs'in morfometrik analizi ve condylus femorıs'in eklem yüzey alanının stereolojik metotla hesaplanması
Morphometric analysis of os femoriis and estimation of articular surface area of condylus femoris with stereological method
  1. Tez No: 887779
  2. Yazar: ÇAĞLAR BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ILGAZ AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışma os femoris'in morfometrik analizi ve condylus femoris'in eklem yüzey alanının stereolojik metotla hesaplanması amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı laboratuvarında bulunan cinsiyet kayıtları bilinen 80 adet sağ uyluğa ait (40 kadın, 40 erkek) ve 100 adet sol uyluğa ait (50 kadın, 50 erkek) toplamda 180 adet yetişkin femur kemiği kullanılarak tanımlayıcı araştırma türünde gerçekleştirildi. Tüm kemiklerde femur'un uzunluğu, genişliği ile proksimal ile distal ucunda 8'er parametre ölçüldü. Femur uzunluğu ölçümü osteometrik tahta, çevre ölçümleri mezura ile diğer lineer mesafe ölçümleri ise dijital kumpas ile yapıldı. Proksimal ucundaki açı ölçümleri ise gonyometre ile yapıldı. Distal uçta condylus femoris'in eklem yüzey alanı sterelojik yöntemlerden noktalı alan ölçüm cetveli metodu ile hesaplandı. Yapılan ölçümlerin değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics 22.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Morfometrik parametrelerin cinsiyetlere göre karşılaştırılmasında kadınların inklasyon açısı ortalamalarının daha yüksek olduğu erkeklerin ise Femur uzunluğu, femur üst 1/4 gövde çevresi, femur orta 2/4 gövdesinin çevresi, femur alt 3/4 gövdesinin çevresi, caput femoris vertikal çap, caput femoris transvers çap, caput femoris çevresi, femur boyun eksen uzunluğu, femur boyun çevresi, fossa intercondlylaris genişlik, fossa intercondlylaris yükseklik, Condylus medialis genişliği, Condylus lateralis genişliği, Condylus medialis uzunluğu, Condylus lateralis uzunluğu, bikondiler mesafe ve condylus femoris'in eklem yüzey alanı ortalamalarının daha yüksek olduğu tespit edildi. Sonuç: Condylus femoris'in eklem yüzey alanı ile inklinasyon açısı ve femur boynu anteversiyon açısı dışındaki tüm parametreler arasında korelasyon bulundu. Çalışmamız ile femur'un proksimal ve distal morfometrik parametreleri ile condylus femoris'in eklem yüzey alanına yönelik geniş çaplı bir veri kaydı oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the morphometric analysis of the os femoris and the estimation of the articular surface area of the condylus femoris with stereological method. Material and Methods: This descriptive study was carried out using a total of 180 adult femur bones from 80 right femur bones (40 females, 40 males) and 100 left femur bones (50 females, 50 males) from the laboratory of the Department of Anatomy, Faculty of Medicine, Adnan Menderes University, Aydın. In all bones, 8 parameters were measured at the length, width, and proximal and distal ends of the femur. Femur length measurements were made with an osteometric board, circumference measurements were made with a tape measure, and other linear distance measurements were made with a digital caliper. Angle measurements at the proximal end were made with a goniometer. The joint surface area of the condylus femoris at the distal end was estimated using point couinting method, one of the stereological methods. IBM SPSS Statistics 22.0 package program was used to evaluate the measurements. Results: When comparing morphometric parameters according to gender, it was found that the average inclination angle of women was higher. In men; femur length, femur upper 1/4 body circumference, femur middle 2/4 body circumference, femur lower 3/4 body circumference, caput femoris vertical diameter, caput femoris transverse diameter, caput femoris circumference, femur neck axis length, femur neck circumference, It was determined that the averages of fossa intercondlylaris width, fossa intercondlylaris height, condylus medialis width, condylus lateralis width, condylus medialis length, condylus lateralis length, bicondylar distance and joint surface area of condylus femoris were higher. Conclusion: A correlation was found between the joint surface area of the condylus femoris and all parameters except the inclination angle and femoral neck anteversion angle. With our study, a large-scale data record was created for the proximal and distal morphometric parameters of the femur and the joint surface area of the condylus femoris.