Female vocalists on gramophone records in the first decade of the republic
Cumhuriyet'in ilk on yılında taş plaklardaki kadın ses sanatçıları
- Tez No: 887781
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK TARANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Müzikte kayıt sektörü, geçmişten günümüze aktarım için önemli olan unsurlardan biridir. Kayıt sektörü içinde plak, zaman içinde değişime uğramış, gelişmiştir. Taş plaklar ise Cumhuriyet Dönemi'nin müziğini aktarma konusunda karşımıza çıkan önemli bir unsurudur. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte birçok alanda değişim olmuş, dönemin müziğinde de kadının toplum içindeki rolünde de değişimler kaçınılmaz olarak karşımıza çıkmıştır. Bu tezde, kayıt sektörü ve sektör içinde taş plağın yeri, Cumhuriyet Dönemi öncesinde kadının toplumdaki rolü ve Cumhuriyet ile birlikte bu rolün değişimi, bahsedilen değişimin müzik alanında sahneye veya taş plaklara yansıması, 1923-1933 yılları arası olmak üzere Cumhuriyet'in ilk on yılında taş plaklardaki başlıca kadın ses sanatçıları, bu kadın ses sanatçılarının repertuarları, ses özellikleri, icradaki üslupları ve çalıştıkları plak şirketlerinin Ümit Yazıcı'nın arşivinden faydalanarak incelenmesi, kaynaklar doğrultusunda ulaşılabilen verilerle istatistiksel bilgiler, yine kaynaklar doğrultusunda ulaşılabilen kadın ses sanatçılarının hayatları ve son olarak da geçmişten günümüze kadın ses sanatçılarının var olma ve varlığını sürdürebilme meseleleri ele alınmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kayıt sektörünün gelişim süreci incelenerek, taş plağın kayıt sektöründeki yeri konumlandırılmış ve ticari bir boyut kazandıktan sonra açılan plak şirketlerinden bahsedilmiş, taş plaklarda yer alan en belirgin eser türlerinden bazılarıyla ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Cumhuriyet Dönemi öncesi ve sonrası kadının toplumdaki ve müzikteki yeri incelenerek yaşanan değişimlerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, taş plaklarda ön planda olan kanto, operet gibi türlerin hangi süreçlerden geçtiğini anlayabilmek amacıyla, taş plak öncesindeki dönemde, sahnede varlığını sürdüren bazı kadınlar ele alınmıştır. Son bölümde ise ulaşılabilen kaynaklar doğrultusunda, taş plaklarda Cumhuriyet'in ilk on yılında aktif olduğu düşünülen kadın ses sanatçıları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The recording industry in music is one of the essential elements for transmitting from past to present. Within the recording industry, records have changed and developed over time. Gromophone records are a significant element in conveying the music of the Republican Era. With the proclamation of the Republic, changes occurred in many areas, including the role of women in society and the music of the period. This thesis examines the recording industry and the place of gromophone records within the sector, the role of women in society before the Republic, and the changes in this role with the Republic. It explores how these changes were reflected in the field of music, on stage, or on gromophone records. Specifically, it focuses on the principal female vocal artists on gromophone records during the first ten years of the Republic, from 1923 to 1933. The thesis examines these female vocal artists' repertoires, vocal characteristics, performance styles, and the record companies they worked with, utilizing Ümit Yazıcı archive. It provides statistical information based on available data from sources, details the lives of female vocal artists accessible through these sources, and address issue of existence and sustainability of female vocal artists from past to present. The study contains four sections. In the first section, the development process of the recording industry is examined, positioning the place of gromophone records within the industry. This section also discusses the record companies that emerged after gaining a commercial dimension and provides information on some of the most prominent types of works found on gromophone records. The second section explores the role of women in society and music before and after the Republican Era, discussing the changes that occurred. In the third section, some women who continued to exist on stage before the gromophone records time are discussed in order to understand the processes such as canto and operetta, which are mostly used later in gromophone records. The final section addresses female vocal artists who were active in the first ten years of the Republic on gromophone records, based on available sources.