Yoğun bakım hastası ile iletişimde standart hasta simülasyon yönteminin hemşirelik öğrencilerinin iletişim becerileri, memnuniyet ve öğrenmede kendine güven düzeylerine etkisi
Effect of standard patient simulation method on nursing students' communication skills, satisfaction and self-confidence in learning in intensive care patient communication
  1. Tez No: 887836
  2. Yazar: ÜMRAN DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SATI DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hemşirelik öğrencilerinin en çok iletişim sorunları yaşadığı alanların başında yoğun bakımlar gelmektedir. Bu araştırma, yoğun bakım hastası ile iletişimde standart hasta simülasyon yönteminin hemşirelik öğrencilerinin iletişim becerileri, memnuniyet ve öğrenmede kendine güven düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen ön test-son test ölçümlü randomize kontrollü deneysel araştırmadır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim yılı bahar döneminde Sinop Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'ne kayıtlı İletişim Becerileri dersini almış olan 111 ikinci sınıf hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 76 öğrenci müdahale (n:38) ve kontrol gruplarına (n:38) blok randomizasyonla atanmıştır. Araştırma verileri“Katılımcı Bilgi Formu”,“Hemşirelik Öğrencileri için Terapötik İletişim Becerileri Ölçeği”ve“Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın hazırlık aşamasında standart hasta simülasyon senaryo şablonları hazırlanmış; uygulamada ise standart hasta simülasyon uygulaması yapılmıştır. Verilerin analizinde Pearson ki kare, Fisher Exact ki kare, bağımsız örneklem t testi, Spearman korelasyon analizi ve Cohen d testleri kullanılmıştır. Araştırma için Gazi Üniversitesi Etik Komisyonu'ndan ve araştırmanın yürütüleceği Sinop Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığından kurum izni alınmıştır. Araştırmamızda Terapötik İletişim Becerileri 1 ve 2 alt boyutlarında müdahale grubu son test ölçümleri kontrol grubuna göre yüksek; Non Terapötik İletişim Becerileri alt boyutunda ise daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Intensive care is one of the areas where nurses experience the most communication problems. This study is randomized controlled experimental research with pretest-posttest measurement conducted to evaluate the influence of the standard patient simulation method on nursing students' communication skills, satisfaction and self-confidence in learning in communication with intensive care patients. The population of the study consisted of 111 second-year nursing students enrolled in Sinop University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing in the spring semester of the 2022-2023 academic year and who had taken the Communication Skills course. 76 students who met the inclusion criteria were assigned to the intervention (n: 38) and control groups (n: 38) by block randomization. The data were collected using the“Participant Information Form”,“Therapeutic Communication Skills Scale for Nursing Students”and“Student Satisfaction and Confidence in Learning Scale”. The research was carried out in two stages: preparation and implementation. In the analysis of the data, Pearson chi-square, Fisher Exact chi-square, independent sample t test, Spearman correlation analysis and Cohen's d tests were used. To conduct the research, institutional permission was obtained from Gazi University Ethics Commission and the Dean of the Faculty of Health Sciences of Sinop University, where the research was conducted. In our research, post-test measurements of the intervention group were found to be higher than those of the control group in the sub-dimensions of Therapeutic Communication Skills 1 and 2, and lower in the sub-dimension of Non-Therapeutic Communication Skills.