Biyopoliol esaslı antimikrobiyal özellikli poliüretan köpüklerin ses yalıtım özelliklerinin incelenmesi
Investigation of sound insulation properties of biopolyol based antimicrobial polyurethane foams
  1. Tez No: 887848
  2. Yazar: DUYGU ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERDEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, biyopoliol esaslı, antimikrobiyal özellik kazandırılmış poliüretan köpükler sentezlenmiş, bu köpüklerin ses absorpsiyon, ısıl iletkenlik ve basma mukavemeti gibi performans özellikleri incelenmiştir. Biyopolioller, aromatik yağ eldesi süreci sonrasında atık olarak ortaya çıkan lavanta ve kekik posalarının asit katalizli solvotermal sıvılaştırılması ile elde edilmiştir. Biyopolioller hidroksil sayısı, asit sayısı ve viskozite değerleri belirlenerek karakterize edilmiştir. Poliüretan köpükler, poliol kaynağı olarak sadece biyopolioller kullanılarak, farklı su (kimyasal şişirici ajan) içeriklerine sahip olacak şekilde sentezlenmiştir. Çalışmanın“sıfır atık”konseptine vurgu yapmak ve köpüklerin performans özelliklerini iyileştirmek için sıvılaştırma sürecinde sıvılaşmadan kalan ikincil atıklar köpüklere katkılanmıştır. Köpüklerde Bacillus cereus bakterisine karşı antimikrobiyal etkinlik elde edilmiştir. Açık hücre oranı, yoğunluk, ortalama hücre boyutu değerlerine ve katkı oranına bağlı olarak köpüklerin ısıl yalıtım, basma mukavemeti ve ses absorpsiyon özelliklerinde iyileştirmeler sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, biopolyol-based polyurethane foams with antimicrobial properties were synthesized and the performance properties of these foams such as sound absorption, thermal conductivity and compressive strength were investigated. Biopolyols were obtained by acid-catalyzed solvothermal liquefaction of lavender and thyme pulps, which were generated as waste after the aromatic oil production process. Biopolyols were characterized by determining of their hydroxyl number, acid number and viscosity values. Polyurethane foams were synthesized with different water (chemical blowing agent) contents using only biopolyols as polyol sources. In order to emphasize the“zero waste”concept of the study and to improve the performance properties of the foams, secondary wastes remaining from the liquefaction process were added to the foams. Antimicrobial activity against Bacillus cereus bacteria was obtained in the foams. Depending on the open cell ratio, density, average cell size values of the foams and the additive amount, improvements were achieved in the thermal insulation, compression strength and sound absorption properties of the foams.