İlkokul Türkçe ders kitaplarındaki serbest okuma ve dinleme metinlerinin değerler eğitimi açısından incelenmesi
Investigation of free reading and listening texts in primary school Turkish course books in terms of values education
- Tez No: 887865
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışmanın amacı, İlkokul Türkçe ders kitaplarındaki serbest okuma ve dinleme metinlerinin, değerler eğitimi açısından ne kadar etkili olduğunun öğretmen görüşleriyle birlikte incelenmesidir. Çalışmanın problem cümlesini“İlkokul Türkçe Ders Kitaplarındaki Serbest Okuma ve Dinleme Metinleri Değerler Eğitimi Açısından Ne Kadar Etkilidir?”sorusu oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle hazırlanan çalışmada öncelikle Bayburt ilinde 2022-2023 eğitim öğretim yılında ilkokul 1.2.3.4. sınıflarda Türkçe ders kitabı olarak okutulan kitaplardaki bu metinler ve etkinlikleri doküman analizi yöntemiyle incelenmiş ve kitaplardaki metinlerde var olan değerler ortaya koyulmuştur. Daha sonra ise yine Bayburt ilindeki devlet ilkokullarında çalışan 69 sınıf öğretmeniyle, araştırma için hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu üzerinde görüşme sağlanmış ve öğretmenlerin konuyla ilgili cevaplarının analizinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada günümüzde önemi giderek artan değerler eğitimi ve değerler eğitimi yaklaşımlarından da bahsedilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre serbest okuma ve dinleme metinlerinde on kök değerin tamamına yer verildiği ancak değerler verilirken eşit bir dağılım yapılmadığı bazı değerlerin daha az verildiği ve bu metinlerin değerler eğitimi açısından bazı yetersizliklerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how effective the free reading and listening texts in primary school Turkish textbooks are in terms of values education, together with teachers' opinions. The problem statement of the study is“How Effective Are the Free Reading and Listening Texts in Primary School Turkish Textbooks in Terms of Values Education?”It constitutes the question. In the study prepared with the qualitative research method, first of all, primary school 1.2.3.4 in the 2022-2023 academic year in Bayburt province. These texts and their activities in the books taught as Turkish textbooks in classrooms were examined by document analysis method and the values existing in the texts in the books were revealed. Later, 69 classroom teachers working in public primary schools in Bayburt were interviewed on the semi-structured interview form prepared for the research, and descriptive analysis and content analysis methods were used to analyze the teachers' answers on the subject. In the study, values education and values education approaches, which are increasingly important today, were also mentioned. According to the results of the research, it was seen that all ten root values were included in free reading and listening texts, but there was no equal distribution when giving values, some values were given less and these texts had some inadequacies in terms of values education.