Azerbaycan ve Türkiye perspektifinden ekolojik ve endüstriyel simbiyoz: Geleceğin yeşil şehirleri
Ecological and industrial symbiosis from the perspective of Azerbaijan and Turkey: Green cities of the future
  1. Tez No: 887866
  2. Yazar: ULVI MAGSUDZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dünya ekosistemi, artan nüfus, kentleşme ve sanayileşmenin beraberinde getirdiği çevresel problemlerle karşı karşıyadır. Bu problemler, yerel, bölgesel, ulusal ve küresel ölçekte çözüme kavuşturulması gereken önemli sorunlar karşımıza çıkmaktadır. Azerbaycan ve Türkiye'de bu problemlerden etkilenen ülkeler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, Azerbaycan ve Türkiye'de ekolojik ve endüstriyel simbiyoz uygulamalarının gelecekteki yeşil şehirler için nasıl bir rol oynayabileceğinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında, her iki ülkenin de endüstriyel ve ekolojik simbiyoz açısından mevcut durumu ve potansiyeli analiz edilerek, bu potansiyelin yeşil şehirlerin inşa edilmesinde nasıl değerlendirilebileceği araştırılmıştır. Araştırmada, ekolojik ve endüstriyel simbiyoz kavramlarının tanımı, tarihsel gelişimi, temel prensipleri ve işleyişi ele alınarak Azerbaycan ve Türkiye'de bu kavramların uygulanma durumu analiz edilmiştir. Bu bağlamda, her iki ülkenin bu konudaki politikaları, girişimleri ve uygulamaları göz önünde bulundurularak ekolojik ve endüstriyel simbiyozun yeşil şehirler için potansiyeli tespit edilmiştir. Yeşil şehirlerin planlanması, tasarımı ve işletilmesinde her iki ülkeden farklı ekolojik ve endüstriyel simbiyoz uygulamaları seçilerek incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Azerbaycan ve Türkiye'de ekolojik ve endüstriyel simbiyoz uygulamalarının gelecekteki yeşil şehirler için kritik bir role sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The world ecosystem is facing environmental problems brought about by increasing population, urbanization and industrialization. These problems are important issues that need to be solved at local, regional, national and global scales. Azerbaijan and Turkey are among the countries affected by these problems. This study aims to examine how ecological and industrial symbiosis practices in Azerbaijan and Turkey can play a role for future green cities. Within the scope of the study, the current situation and potential of both countries in terms of industrial and ecological symbiosis were analyzed and how this potential can be utilized in the construction of green cities was investigated. In the study, the definition, historical development, basic principles and functioning of ecological and industrial symbiosis concepts were discussed and the implementation status of these concepts in Azerbaijan and Turkey was analyzed. In this context, the potential of ecological and industrial symbiosis for green cities has been identified by taking into account the policies, initiatives and practices of both countries on this issue. Different ecological and industrial symbiosis practices from both countries in the planning, design and operation of green cities were selected, analyzed and evaluated. The results show that ecological and industrial symbiosis practices can have a critical role for future green cities in Azerbaijan and Turkey