Spirotetramatın oncorhynchus mykiss'te oksidatif stres,oksidatif dna hasarı ve apoptoz indükleme potansiyeline etkileri
Effects of spirotetramat on the potential to induce oxidative stress, oxidative dna damage and apoptosis in oncorhynchus mykis
  1. Tez No: 887867
  2. Yazar: ESRA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bir asetil-CoA karboksilaz inhibitörü olan spirotetramat, tarımda ürün verimliliğini arttırmak amacıyla kullanılan bir insektisittir. Kimyasalın Oncorhynchus mykiss'te subletal etkileri ile ilgili çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu araştırma, 24, 48, 72 ve 96 saat süre ile 0.0254, 0.0508 ve 0.254 mg/L derişimlerde spirotetramat etkisinde bırakılan juvenil O. mykiss'te karaciğer, beyin, kas, solungaç, böbrek ve kan dokularında toksik etkilerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Serumda protein, kolesterol ve HDL düzeylerinde azalma, AST aktivitesinde artış olması kimyasal etkisinde kan biyokimyasının değiştiğini göstermektedir. İnsektisit uygulaması kas dokusunda AChE, solungaç ve böbrek dokularında Na+,K+-ATPase aktivitelerinde inhibisyona neden olmuştur. Karaciğer dokusunda antioksidan enzim aktiviteleri ile protein karbonil ve lipit peroksidasyon düzeylerindeki artış, spirotetramat indüklü oksidatif stresi göstermektedir. Serumda 8-OHdG aktivitesinde gözlenen artış, bu durumu desteklemektedir. Kaspaz aktivitelerinin artma ve azalma şeklinde gözlenen bifazik yanıtın indüklenmiş antioksidan aktiviteden kaynaklandığı düşünülmektedir. TBARS seviyesi tüm dokularda derişime ve uygulama süresine bağlı bir artış göstermiştir. Araştırma sonuçları, spirotetramatın pro-oksidan ve antikolinesteraz aktivitesinin yanı sıra apoptozu indükleme, osmoregülasyonu ve kan biyokimyasını bozma potansiyelini açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Spirotetramat, an acetyl-CoA carboxylase inhibitor, is an insecticide used to increase crop productivity in agriculture. Data related to its sublethal effects on Oncorhynchus mykiss is unavailable. Therefore, this study was performed to evaluate toxic effects of spirotetramat on liver, brain, muscle, gill and kidney of juvenile O. mykiss following 24, 48, 72 and 96h of exposure to 0.0254, 0.0508 and 0.254 mg/L concentrations. The disturbance in blood biochemistry characterised with decreased protein, cholesterol and HDL levels and increased AST activity were recorded. Insecticide treatment caused marked decrease in AChE activity in muscle while there was no significant change in brain tissue. A remarkable decline in Na+,K+-ATPase activity was observed for gill and kidney tissues. An ascending trend was observed in TBARS levels in all tissues being more pronounced at high concentrations with prolonged exposure. In liver tissue, prominent increase in antioxidant enzyme levels were accompanied with elevated protein carbonyl and lipid peroxidation levels indicating oxidative stress condition which is also demonstrated by increased 8- OHdG activity. A biphasic response was observed in caspase activites showing ascending and descending pattern which could be attributed to sustained increase in antioxidant enzyme activites. The findings clearly indicate the pro-oxidant and anticholinesterase activity of spirotetramat together with its potential to induce apoptosis and disrupt osmoregulation and blood biochemistry.