Sınıf öğretmenlerinin bilgi işlemsel düşünmeye yönelik farkındalık ve deneyimlerinin incelenmesi
Classroom teachers' awareness and experiences towards computational thinking
- Tez No: 887898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu araştırmanın amacı; sınıf öğretmenlerinin anlayış, uygulama ve bakış açıları çerçevesinde ilkokul düzeyinde bilgi işlemsel düşünmenin (BİD) ve BİD öğretimine yönelik deneyimlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji (olgubilim) deseni ve çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Bu kapsamda hazırlanan“Katılımcı Belirleme Formu”ile BİD eğitimi almış veya bu konuda kendini geliştirmiş, uygulama yapan/yapmakta olan sınıf öğretmenlerine ulaşılmıştır. Araştırmada ölçüte uyan ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 37 sınıf öğretmeni ile çevrimiçi ortamda, bireysel yapılan görüşmelerde“Katılımcı Bilgi Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırmada verilerin analizinde MAXQDA içerik analizi programı kullanılarak önce betimsel analiz ardından tematik analiz gerçekleştirilerek 5 ana tema ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın sonucunda; sınıf öğretmenlerinin bilgi işlemsel düşünmeye mesleki gelişimlerini sağlamak üzere içsel bir motivasyonla ve öğretimi zenginleştirme ihtiyacı neticesinde yöneldikleri belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin BİD kavramları ve becerileri konusunda oldukça sınırlı bilgiye sahip oldukları, BİD konusunda daha çok kişisel öğrenme deneyimiyle gelişim sağladıkları ve BİD uygulamaları yaparken çeşitli zorluklar yaşadıkları belirlenmiştir. Bununla birlikte, sınıf öğretmenlerinin mesleki sorumluluklarının etkisiyle BİD uygulamalarına devam edecekleri ve bu konuda oluşabilecek değişimlere yönelik farkındalık geliştirdikleri tespit edilmiştir. Bu bulgular neticesinde ilkokullarda sınıf öğretmenlerine sağlanacak mesleki gelişim programlarının BİD uygulamalarının niteliksel gelişiminde ve sürdürülmesinde en önemli faktör olduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak sınıf öğretmenlerinin bilgi işlemsel düşünmeye yönelik deneyim ve uygulamalarının derinlemesine incelendiği araştırmada“BİD Sonuç Çerçevesi”ortaya çıkarılmıştır. Çerçeve yönelme, bilgi, uygulama, gelişim ve bakış açısı olmak üzere araştırmada ortaya çıkan temalar ve kodlar neticesinde oluşturulmuştur. Araştırmanın sonuçları ve ortaya çıkarılan“BİD Sonuç Çerçevesi”göz önünde bulundurularak araştırmacılara, politika yapıcılara ve uygulayıcılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to provide the present knowledge of computational thinking (CT) and CT instruction at the elementary school level in classroom teachers' understanding, practice, and viewpoints. The study group was chosen using criteria sampling, one of the deliberate sampling techniques, using the phenomenology pattern, a qualitative research approach. Classroom instructors who had improved their skills in this area or who had gotten CT training and were/were applying it were contacted using the“Participant Identification Form”created in this context. 37 classroom instructors who matched the study's eligibility requirements and willingly consented to engage in individual interviews as well as online interviews were interviewed using the“Participant Information Form and Semi-Structured Interview Form”to gather data for the study. After doing descriptive and thematic analyses of the data using the MAXQDA content analysis tool, five major themes emerged from the study. According to the research, classroom instructors in Turkey use computational thinking because they feel a need to enhance their instruction and have an internal incentive to assure their professional progress. It has been shown that classroom instructors learn about CT ideas and abilities on a personal basis, that they encounter a variety of challenges when completing CT applications, and that their understanding of CT is quite restricted. It has been shown, although, that classroom instructors will carry on with their CT practices due to the impact of their professional obligations, and they have become cognizant of potential alterations in this respect. These results led to the conclusion that the most crucial element in the qualitative creation and upkeep of CT apps is the professional development programs that primary school classroom instructors should get. Lastly, the“Result Framework”was unveiled in the study that thoroughly analyzed the experiences and methods of classroom instructors with computational thinking. The themes and codes that appeared in the research—orientation, knowledge, practice, development, and perspective—led to the creation of the framework. Research findings and the“Result Framework”were taken into consideration when recommendations were made to researchers, legislators, and practitioners.