Okul yöneticilerinin duygusal zekâ algılarının okul sinerji düzeyine etkisi
Investigation of the effect of school managers' perceptions of emotional intelligence on school synergy level
- Tez No: 887907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN OSMAN BİLGİVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, Okul Yöneticilerinin Duygusal Zekâ Algılarının Okul Sinerji Düzeyine Etkisinin İncelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Pendik ilçesinde 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında görevli olan kolayda örnekleme yöntemine göre belirlenen 303 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Demografik Değişkenler Formu, Duygusal Zekâ Ölçeği ile Örgütsel Sinerji Ölçeği kullanılmıştır. Analizler; tanımlayıcı istatistikler, normal dağılım gösteren verilerin ikili karşılaştırmaları için t-Testi, çoklu karşılaştırmalar için ANOVA Testi ve değişkenlerin aralarındaki etkiyi tespit için Pearson korelasyon testi ve regresyon analizi yapılmıştır. Bulgulara göre;“okul yöneticilerinin duygusal zekâ ve örgütsel sinerji algılarının yüksek düzeyde”olduğu tespit edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde okul müdürlerinin duygusal zekâ algıları ile örgütsel sinerji arasında kurulan model istatiksel olarak anlamlı bulunmuş ve duygusal zekânın örgütsel sinerjiyi pozitif yönde ve düşük düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was determined as Examination of the Effect of School Administrators' Emotional Intelligence Perceptions on School Synergy Level. The research was carried out according to the relational survey model. The sample of the study consists of 303 school administrators who are assigned according to the convenience sampling method in the city of Pendik in the province of Istanbul in the 2021-2022 academic year. Demographic Variables Form, Emotional Intelligence Scale and Organizational Synergy Scale were used to collect data. Analysis; descriptive statistics, t-Test for pairwise comparisons of normally distributed data, ANOVA Test for multiple comparisons, and Pearson correlation test and regression analysis to determine the effect between variables. As a result of the research; It has been determined that school administrators' emotional intelligence and organizational synergy perceptions are high. The model established between school principals' perceptions of emotional intelligence and organizational synergy was found to be statistically significant and it was concluded that emotional intelligence predicted organizational synergy positively and at a low level.