Arazi toplulaştırması ile tarımsal mekanizasyon düzeyi ölçütleri üzerindeki değişiminin mekansal olarak değerlendirilmesi
Spatial evaluation of changes in land consolidation and agricultural mechanization level criteria
- Tez No: 887911
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN ÖZGÜNALTAY ERTUĞRUL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında, Kırşehir ilinde gerçekleştirilen arazi toplulaştırması uygulamaları, bu uygulamaların tarımsal mekanizasyon uygulamalarına olan etkilerinin yanı sıra, mekanizasyon düzeyini belirleyen ölçütlerdeki değişimin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Köy merkezleri, çiftçi başına düşen parsel sayısı ve parseller arası mesafeler ele alınacaktır. Parsel şekil analizleri, yol uzunluğu, yol fark analizi ve yol cephe durumları değerlendirilecektir. Yollardaki toplam azalma miktarını belirlemek için, köy merkezinden tüm parsellere ulaşım için kat edilmesi gereken yol uzunluğu, bilgisayar ortamında ölçülecektir. Toplulaştırma sonrasında yola cephesiz parsel sayısı ve şekilsiz parsel oranının azalıp azalmadığı incelenecektir. Sonrasında, tarımsal mekanizasyon uygulamaları için istenilen parsel şekli olan dikdörtgen şeklindeki parsellerin sayısı ve oranı hesaplanacaktır. Tarımsal mekanizasyon düzeyi kriterlerini oluşturan ölçütler; arazi toplulaştırılması öncesi ve sonrası olmak üzere hesaplanmasında kullanılan değerler olan, traktör sayısı, ortalama traktör gücü, arazi büyüklüğü ve tarım alet-makine sayısı verileri karşılaştırılarak arazi toplulaştırma ile değişimleri mekansal olarak sorgulamak amacıyla bir Coğrafi Bilgi Sistemi yazılımı kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to evaluate the land consolidation practices in Kırşehir province, the effects of these practices on agricultural mechanization practices, as well as the change in the criteria determining the level of mechanization. Village centers, the number of parcels per farmer and the distances between parcels will be discussed. Plot shape analysis, road length, road difference analysis and road front situations will be evaluated. To determine the total amount of reduction in roads, the length of the road that must be traveled from the village center to all parcels will be measured in the computer environment. After consolidation, it will be examined whether the number of parcels without frontage to the road and the proportion of unformed parcels have decreased. Afterwards, the number and proportion of rectangular parcels, which is the desired parcel shape for agricultural mechanization applications, will be calculated. Criteria constituting the criteria of agricultural mechanization level; A Geographical Information System software will be used to query the land consolidation and changes spatially by comparing the number of tractors, average tractor power, land size and the number of agricultural implements and machinery, which are the values used in the calculation of before and after land consolidation.