Kayseri - Melikgazi - Sarımsaklı köyü arazi toplulaştırma projesi ve toplulaştırma sonrasında yol - parsel durumlarının analizi
Land consolidation study in Kayseri - Melikgazi Sarimsakli village and analysis of road - parcel situations after land consolidation
- Tez No: 338153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAVVA EYLEM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ülkemizde tarım arazileri; tarımın işletmelerce ekonomik olarak yapılmasını engelleyecek şekilde bozuk şekilli, yol ağından faydalanamayan, sulama ve drenaj sisteminin uygulanmasını güçleştirici bir durumdadır. Çok parselli ve bütünlükten uzak olan arazilerle üretimin kârlı olması ve işletmenin kâr etmesi oldukça zordur. Belirli bir düzenden ve kullanılabilirlikten uzak arazilerin üretim, mekanizasyon, işçilik masrafları ve tarla içi geliştirme hizmetlerinden faydalanma oranı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu sorunun çözümlenmesi ise, kırsal alanda geniş kapsamlı bir arazi düzenlemesine gidilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada Kayseri İli Melikgazi İlçesine bağlı Sarımsaklı Köyünün arazi toplulaştırma projesi yapılarak, proje sonrasında köydeki yol ve parsel durumları önceki koşullara göre değerlendirilecektir. Proje sonrası parsel sayısında, şeklinde, ortalama parsel alanında, işletme merkezi ile parseller arasındaki yol güzergâhlarında ve güzergâh uzunluklarında meydana gelecek olan değişimler belirlenecektir. Bu değişimlerin, kırsal alandaki tarımsal faaliyetlere getireceği avantajlar ortaya konulmaya çalışılacaktır. Çalışma sonunda, proje sahasının yeni mülkiyet haritası oluşturulmuş, proje sahasındaki toplam parsel sayısı proje öncesine göre % 23 oranında azalmış, ortalama parsel büyüklüğü artmış ve şekli bozuk parseller tarımsal üretim için ideal şekillerde düzenlenmiştir. Oluşturulan bütün yeni parsellerin yol ve sulama ağından faydalanma oranı %100 olmuştur. Bunun yanı sıra, yeni oluşturulan yol ağıyla birlikte, işletmelere ait parsellerin tamamına yakını ile işletme merkezi arasındaki mesafe kısalmıştır. Sonuç olarak, arazi toplulaştırma çalışmalarının, kırsal alanı bir bütün olarak ele alan, çalışma ve yaşama ortamlarını çevresiyle uyumlu biçimde yeniden planlanmasını sağlayan ve kırsal alanın sürekli yaşanılabilir bir duruma getirilmesinde öncülük yapan bir çalışma biçiminde uygulanmasının çiftçilere sağladığı imkân ve faydalar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fields in Turkey are mostly shapeless, not utilizing from road, irrigation and drainage systems which retain agricultural enterprises from beneficial agricultural production. It is nearly impossible to make a profitable production with straggled and fragmented fields which has a negative effect on capacity and quality of production, automation, employment costs and use of agricultural systems such as; road, irrigation and drainage. In order to solve this problem, it is compulsory to make a wide land fragmentation. In this thesis, land consolidation project in Kayseri City, Melikgazi District, Sarımsaklı Village will be studied and road ? parcel situations after land consolidation will be analyzed and especially differences in number, shape, average parcel area, route and distances between the parcels and the enterprises will be determined. Further, the advantages of these changes on agricultural activities will also be established. Accordingly, the new ownership map of village has been formed, total number of parcels after the project has been decreased in a percentage of 23%, average parcel area has been increased and the shapeless fields have been organized for the ideal agricultural production. The percentage of newly formed fields makes use of road and irrigation systems are 100%. In addition, for nearly all of the parcels, distances between the parcels and the enterprises have been decreased with the new road system. As a conclusion, opportunities and the benefits of the land consolidation, which considers the agricultural fields as a whole, provides living and working environments harmonized with the habitat, converts the recent areas to sustainable rural settlements, have been analyzed.