Yelü Chucai Seyahatnamesine göre XIII. yüzyılda Orta Asya ve Moğollar
Central Asia and the Mongols in the 13th century according to yelü chucai travel book
- Tez No: 887914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
1190 yılında Çin'de dünyaya gelen ve esas ismi Zhanran Jushi olan Yelü Chucai (耶鲁楚材), aldığı çok yönlü eğitim sayesinde 'Üç Öğretinin Efendisi' olarak bilinmiştir. Kökeni konusunda resmi Çin kayıtları Liao Sülalesi'nden (遼朝) geldiğini teyit etmektedir. XIII. yüzyılın başında Cengiz Han Yanjing şehrini ele geçirdikten bir süre sonra onun hizmetine girmiştir. Batı Seferi'ne Cengiz Han'ın astronomu, danışmanı ve kâtibi olarak katılan Chucai, bu süreçte kaleme aldığı eseri ile bahis konusu döneme ışık tutmuştur. İki bölümden müteşekkil olan Xi Youlu (西游禄) isimli seyahatname günümüze ulaşan nadir bir eser olmasına rağmen şimdiye kadar Mandarin Çincesinden Türkçeye çevrilmemiştir. Bu eserde hem seyahatnameyi Türkçeye çevirdik hem de pek çok tarihi olay, toponim ve kavram ile ilgili şerhler düştük.
Özet (Çeviri)
Born in 1190 in China, Yelü Chucai (耶鲁楚材), whose original name was Zhanran Jushi, received a wide range of training and became known as the 'Master of the Three Teachings'. Regarding his origin, official Chinese records confirm that he came from the Liao Dynasty (遼朝). Sometime after Genghis Khan captured the city of Yanjing in the early eighteenth century, he entered his service. Chucai participated in the Western Expedition as Genghis Khan's astronomer, advisor and scribe, and shed light on the period in question with his magnificent work written during this period. Although Xi Youlu (西游禄), a travelogue in two parts, is a rare surviving work, it has not been translated from Mandarin Chinese into Turkish until now. We have translated this work into Turkish and commented on many historical events, toponyms and concepts