Evli bireylerin bilişsel esneklik düzeylerinin ve yaşam pozisyonlarının evlilik uyumuna etkisinin incelenmesi
Examining the effect of married individuals' levels of cognitive flexibility and life positions on marriage adjustment
  1. Tez No: 887913
  2. Yazar: FUNDA KEPCELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET RAGIP ÖZPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada evli bireylerin bilişsel esneklik düzeyleri ve yaşam pozisyonlarının evlilik uyumuna etkisi incelenmiştir. Katılımcıların evlilik uyumları, bilişsel esneklik düzeyleri ve yaşam pozisyonları bazı demografik değişkenlere göre incelenmiştir. Çalışma grubu; 396 evli bireyden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında; Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği, Bilişsel Esneklik Ölçeği, Yaşam Pozisyonları Ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde değişkenler arasında ilişkiyi saptamak için Korelasyon Testi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Demografik değişkenlere göre karşılaştırma için t testi, Anova ve Kruskal-Wallis kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda bireylerin, evlilik uyumları cinsiyet, yaş, sosyoekonomik düzeyleri, evli kalma yılı, çocuk sayısı, çatışma sıklığı ve tercih edilen iletişime göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Bireylerin bilişsel esneklik düzeyleri ile evlilik uyumları arasında pozitif yönde, Ben OK'im Sen OK'sin boyutu ile pozitif yönde, Ben OK Değilim, Sen OK Değilsin boyutu ile negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Regresyon sonucunda ise Yaşam Pozisyonları Ölçeği'nin, Ben OK'im Sen OK'im ve Ben OK Değilim, Sen OK'sin boyutlarının evlilik uyumunun anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of marital individuals' levels of cognitive flexibility and life positions on marital adjustment was examined. The marital adjustment, cognitive flexibility levels, and life positions of the participants were examined according to some demographic variables. The study group consisted of 396 married individuals. In the data collection process, the Revised Dyadic Adjustment Scale, Cognitive Flexibility Scale, Life Positions Scale, and a personal information form were utilized. Correlation tests and regression analysis were employed to determine the relationship between variables. T-tests, ANOVA, and Kruskal-Wallis tests were used for comparisons according to demographic variables. The analysis revealed that individuals' marital adjustments varied according to gender, age, socioeconomic levels, duration of marriage, number of children, employment status, frequency of conflict, and preferred communication style. A positive relationship was found between individuals' levels of cognitive flexibility and marital adjustment, as well as between the“I'm OK, You're OK”sub-dimension and marital adjustment, while a negative relationship was found with the“I'm not OK, You're not OK”sub-dimension. Regression analysis further indicated that the Life Positions Scale was a significant predictor of marital adjustment, particularly for the“I'm OK, You're OK”and“I'm not OK, You're not OK”sub-dimensions.