19.yy. Alman Oryantalistlerden Arap Dili Bilimcisi Heinrich Leberecht Fleischer: Hayatı ve Çalışmaları
Heinrich Leberecht Fleischer, Arabist and 19th century German Oriantalist: His Life and Works
  1. Tez No: 887931
  2. Yazar: BEYZA TUNCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SEVDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, 19.yy. Alman oryantalistlerinden Arap Dili Bilimcisi (Arabist) Heinrich Leberecht Fleischer'ın hayatı ve çalışmaları ele alınmıştır. İlk bölümde oryantalizme kısa bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde Alman oryantalizmini İngiliz ve Fransız oryantalizminden farklı kılan hususlar; Fleischer'ın arkasında bıraktığı akademik miras, öncülüğünü yaptığı Leipzig ekolü ve bir eğitimci olarak öğrencileriyle ilişkisi bağlamında ele alınmıştır. Bunlarla birlikte kurucusu olduğu Deutsche Morgenländische Gesellschaft (DMG), bir epistemik cemaat örneği olarak sunulmuştur. Fleischer'ın Batı'dan Doğu'ya uzanan mektup ağı göz önüne alınarak prosopografik yöntem, oryantalizm çalışmaları için alternatif bir yaklaşım olarak tavsiye edilmiştir. Üçüncü bölümde Fleischer'ın hayatı, telif eserleri, makaleleri, incelemeleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Alman oryantalizminin kilit isimlerinden olan Fleischer'ın önemi, gerek elli yılı aşan akademik kariyeri boyunca yetiştirdiği birçok bilim insanı ile gerek büyük küçük demeksizin katkıda bulunduğu sayısız çalışmalarla 19.yy. Alman oryantalizminin tarihi seyrini değiştirmesinde yatmaktadır. Bu bağlamda, Fleischer'ın kişiliği ve çalışmalarının niteliği üzerinde durularak onun Arap Dili ve Edebiyatı çalışmalarının tanıtılmasına ve bütün bunlarla birlikte Alman oryantalizminin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the life and scholarship of Arabist Heinrich Leberecht Fleischer, a towering figure in 19th-century German Orientalism. The first section provides a brief introduction to Orientalism. The second section discusses the distinctive aspects of German Orientalism compared to English and French Orientalism, in the context of Fleischer's academic legacy, his pioneering leadership in the Leipzig School, and his relationship with his students as an educator. Additionally, the Deutsche Morgenländische Gesellschaft (DMG), which he founded, is presented as an example of an epistemic community. Considering Fleischer's network of correspondences from the West to East, prosopograghical approach is recommended as an alternative method in Orientalist studies. The third section gives an overview of Fleischer's life, his authored works, articles and reviews. The importance of Fleischer, a key figure in German Orientalism, lies in the fact that he influenced the historical trajectory of 19th Century German Orientalism both with the many scholars he shaped during his extensive academic career of more than five decades, and contributions to various studies regardless of their size. In that respect, this study aims to introduce Fleischer's contributions to the Arabic Language and Literature by focusing on his personality and the nature of his works, thereby enhancing a better understanding of German Orientalism.