Gradual 2-normlu uzaylarda bazı yakınsaklık türleri
Some types of convergence in gradual 2-normed spaces
- Tez No: 887943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, gradual 2-normlu lineer uzaylar (G2NLU) alanında gradual istatistiksel yakınsamanın incelenmesine odaklanmaktadır. Çalışmamız, gerçel sayı dizilerinin gradual istatistiksel yakınsamasına ilişkin belirli özelliklerin G2NLU içindeki dizilere genişlediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, G2NLU içinde gradual istatistiksel Cauchy dizisi kavramını tanıtmakta ve bu tür uzaylarda bir dizinin gradual istatistiksel Cauchy dizisi olarak nitelendirilmesi için kriterler belirlemekteyiz. Bu araştırma, G2NLU bağlamında gradual istatistiksel yakınsamanın derin bir anlayışına katkıda bulunmakta ve bu matematiksel çerçevedeki uygulanabilirliğini ve özgün özelliklerini ortaya koymaktadır. Bu araştırma, gradual J-yakınsama normlu uzaylar kavramını araştırmakta, gradual 2-norm kullanarak yeni dizi uzaylarını tanıtmakta ve incelemektedir. Ayrıca, G2NLU içinde gradual J-yakınsaklık ve gradual J-Cauchy dizileri kavramlarını ele almakta, bu sınıflar arasındaki ilişkiyi irdelemekte ve bu sınıflarla ilgili önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on investigating gradual statistical convergence in the context of gradual 2-normed linear spaces (G2NLS). Our research demonstrates that certain properties related to gradual statistical convergence of real number sequences extend to sequences within G2NLS. Additionally, we introduce the concept of gradual statistical Cauchy sequences in G2NLS and establish criteria for characterizing a sequence as a gradual statistical Cauchy sequence in such spaces. This research contributes to a deeper understanding of gradual statistical convergence in the G2NLS framework and elucidates its mathematical applicability and unique characteristics. The study explores the concept of gradual J-convergence normed spaces, introduces and examines new sequence spaces using the gradual 2-norm. Furthermore, it addresses the concepts of gradual J-convergence and gradual J-Cauchy sequences within G2NLS, investigates their interrelationships, and presents significant findings regarding these classes.