Liseli ergenlerde akran zorbalığı bağlanma stilleri ve zorbalık davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between peer bullying, attachment styles and bullying behavior in high school adolescents
  1. Tez No: 887947
  2. Yazar: ESRA NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜLAÇTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; akran zorbalığına uğrayan liseli ergenlerin bağlanma stilleri ile zorbalığa uğramaları arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığının incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Erzincan ilinde 4 farklı lisede öğrenim gören 9,10,11 ve 12. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya gönüllü olarak toplamda 443 öğrenci katılmıştır. Katılımcılara, Erzen (2016) tarafından geliştirilen“Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği”, Uçanok ve Pekel (2005) tarafından uyarlanan ve revizyonu yapılan“Akran Zorbalarını Belirleme Ölçeği”,“Akran Zorbalığı Kurbanlarını Belirleme Ölçeği”ve örneklemde yer alan öğrencilerin demografik özelliklerinin belirlenmesi için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda Üç Boyutlu Bağlanma Stili ölçeği alt boyutlarından güvenli bağlanma ile akran zorbalığı yapma ve akran zorbalığına maruz kalma arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kaygılı/kararsız bağlanma stili ve kaçınan bağlanma stili ile akran zorbalığı yapma, akran zorbalığına maruz kalma arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır. Kurban olma puanları cinsiyete ve lise türüne göre; zorba olma puanlarının ise cinsiyete, lise türüne ve algılanan baba tutumuna göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Sonuçlar alan yazındaki araştırmalar ile karşılaştırılarak tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine whether there is a significant relationship between attachment styles of high school adolescents who are bullied and bullying. The sample of the study consists of 9th, 10th, 11th and 12th grade students studying in 4 different high schools in Erzincan province in the 2023-2024 academic year. A total of 443 students voluntarily participated in the study. The participants were administered the“Three- Dimensional Attachment Styles Scale”developed by Erzen (2016), the“Scale for Identifying Peer Bullies”adapted and revised by Uçanok and Pekel (2005), the“Scale for Identifying Peer Bullying Victims”and the“Personal Information Form”prepared by the researcher to determine the demographic characteristics of the students in the sample. In line with these results, a significant negative relationship was found between secure attachment, one of the sub- dimensions of the Three Dimensional Attachment Style scale, and peer bullying and being exposed to peer bullying. A positive significant relationship was found between anxious/ambivalent attachment style and avoidant attachment style and peer bullying and being exposed to peer bullying. It was found that the scores of being a victim differed according to gender and high school type, while the scores of being a bully differed according to gender, high school type and perceived father attitude. The results were discussed in comparison with the studies in the literature and recommendations were made.