Türk mitolojisindeki tanınmış karakterlerin resim sanatına yansımaları
Reflections of known characters in Turkish mythology on art
  1. Tez No: 887953
  2. Yazar: SÜMEYRA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYFUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnsanoğlu ilk ortaya çıktığında hiçbir şey bilmiyordu mağaralarda yaşamlarını sürdürüyor çevreyi ve doğayı tanımaya çalışıyorlardı. Gerçek bir medeniyet kurana kadar bu böyleydi. İnsanoğlunun varoluşundan itibaren birçok uygarlık gelip geçmiştir. Bu uygarlıklardan bazıları varlığını sürdürebilmişken bazıları ise zamanla yok olup gitmişlerdir. Her toplumun örf, adet ve kültürü olduğu gibi mitolojisi de vardır. Bunun en güzel örneği Türk mitolojisidir. Mitoloji, insanların anlamlandıramadığı olayları, kavramları anlamlandırmak için başvurdukları bir inanç sistemidir. Mitolojiler insanların yaşam biçimlerini kültürlerini inançlarını değerlerini yazılı ve görsel olarak örf ve adetlerden süregelen tarihi değerleri veren sanatlarını gösteren yazılardır. Bir toplumun mitolojisine bakıldığında o toplumun sosyo kültürel yapısına ulaşılabilir. Sözlü veya yazılı Türk mitolojisi birikimlerine ulaşıla bilinir fakat resim sanatı açısından çok nadir Ressamlarımızın yapmış oldukları çizimler haricinde pek bir görsel bulunmamaktadır. Amacım Türk mitolojisinde yer alan tanınmış olan mitolojik karakterleri Resim sanatında görebilmek bir sanatçının gözünde bir Türk ruhuyla sanatına nasıl yansıttığını gösterebilmektir. Milletimize Türk destanını ve Türk mitolojik karakterlerin destanlarda yer alan kahramanların bir tek zihinde değil de resim sanatında da yaşatabilmektir. Mitolojik karakterleri yaşatabilmenin en güzel yolu mitolojik karakterleri Göze hitap edebilecek şekle getirmektir. Kulaktan kulağa duyma veya dilden dile dolaşmalar zamanla unutulacaktır. İsimler akılda da kalmayabilir fakat görsel zekada akıllarda kalması biraz daha kalıcı olur. Örneğin bir heykel, bir tuval resmi, bir duvar freski ile ortaya konulduğu zaman kalıcılığıyla göze, zihne ilham olur ruha zevk verir. Böylece kolaylıkla unutulmaz.
Özet (Çeviri)
When human beings first appeared, they did not know anything, they lived in caves and tried to get to know the environment and natüre. This was until we established a real civilization. Many civilizations have come and göne since the existence of human beings. While some of these civilizations survived, some disappeared over time. Every society has its own mythology, as well as customs, traditions and culture. The best example of this is Turkish mythology. Mythology is a belief system that people use to make sense of events and concepts that they cannot understand. Mythologies are writings that show people's lifestyles, cultures, beliefs, values, and their arts, which give historical values based on customs and traditions, in written and visual form. By looking at the mythology of a society, the socio-cultural structure of that society can be reached. Oral or written Turkish mythology accumulations can be accessed, but in terms of painting, there are not many visuals other than the drawings made by our very rare painters. My aim is to see the well-known mythological characters in Turkish mythology in the art of painting and to Show how an artist reflects them in his art with a Turkish mythological characters and heroes in the epics, not only in the mind but also in the art of painting. The best way to keep mythological characters alive is to make mythological characters appealing to the eye. Word of mouth or Word of mouth will be forgotten over time. Names may not be remembered, but with visual intelligende, they are a little more permanent. For example, when presented with a sculpture, a canvas painting, or a Wall fresco, it inspires the eye and mind with its permanence and gives pleasure to the soul. So it is not easily forgotten.