Balistik testlerde mermilerin hız düşümünün yapılması
Velocity decrease of bullets in ballistic tests
  1. Tez No: 887969
  2. Yazar: MUSTAFA ÇALIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, 1020 metre rakımda konuşlanan Afyonkarahisar Balistik Laboratuvarı'nda ateşlenen 1,1 gram ağırlığındaki fragmentin, kapalı ortamdaki sürtünme katsayısının göz önünde bulundurularak form faktörleri ve balistik katsayıları belirlenerek, parçacığın hız düşüm hesabı yapılmıştır. Hız ölçüm deneyinde kullanılan 1,1 gramlık fragment, 105 mm'lik obüs mermisinin şarapneli olup 7,62mm'lik G3 namlusundan atılmaktadır. Deneydeki ölçümler Oehler 35P kronograf ile gerçekleştirilmiştir. Deneyde 4 adet sensör kullanılmış olup, sensörler sırasıyla namludan 2100 mm, 1000 mm, 860 mm ve 610 mm mesafede konumlandırılmıştır. Deney esnasında test plakası olarak aramid plaka kullanılmıştır. Bu hız düşüm hesabı, TS 13349, MIL-STD-662 F ve STANAG 2920 standartları kapsamında V50 hız testi uygulanmış olup hem deneysel olarak hem de teorik hesaplamalarla elde edilen hız kayıplarının sonucu raporlanmıştır. Farklı hızlarda ve farklı barut miktarlarında yapılan deneysel ölçümlerin sonuçları ile teorik sonuçlar karşılaştırılmış ve aralarındaki hata payları bulunmuştur. Fragmentin sahip olduğu enerji kaybının hız düşümü ile birlikte doğrusal olarak arttığı tespit edilmiştir. Ölçümler neticesinde düşük hızlarda (550-560 m/s) %4'e varan hız kayıpları tespit edilirken, yüksek hız değerlerinde (650-660 m/s) ise hız kayıpları %3'e kadar düştüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the form factors and ballistics coefficients of the fragment, weighing 1,1 grams fired at the Afyonkarahisar Ballistics Laboratory located at an altitude of 1020 meters were determined, by taking into consideration the friction coefficient in the indoor environment, and the velocity decrease calculation of the particle was made. The 1,1 gram fragment used in the velocity measurement experiment is the shrapnel of the 105 mm howitzer bullet and is fired from the 7.62 mm G3 barrel. Measurement in the experiment were made with the Oehler 35P choronograph. In the experiment, 4 sensors were used and the sensors were positioned at a distance of 2100 mm, 1000 mm, 860 mm and 610 mm from the barrel, respectively. Aramid plate was used as test plate during the experiment. This velocity decrease calculation has been applied to the V50 speed test within the scope of TS 13349, MIL-STD-662 F and STANAG 2920 standarts, and the result of velocity losses obtained both experimentally and theoretically has been reported. The results of experimental measurements conducted at different speeds and with varying amounts of gunpowder were compared with theoretical results, and the error margins between them were determined. As a result of the measurements, speed losses of up to 4% were detected at low speeds (550-560 m/s), while speed losses decreased to 3% at high speeds (650-660 m/s).