Temel eğitim kurumu yöneticilerinin stratejik liderlik yaklaşımları ve kriz yönetim becerileri arasındaki ilişki
The relationship between basic education institution managers' strategic leadership approaches and crisis management skills
- Tez No: 887970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YÜCEL ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen algılarına göre temel eğitim kurumu yöneticilerinin stratejik liderlik yaklaşımları ve kriz yönetim becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu nicel araştırmada, betimsel nitelikte ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Zonguldak ili ve ilçelerinde bulunan temel eğitim kurumlarında görev yapmakta olan ve tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 328 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Stratejik Liderlik Ölçeği”,“Kriz Yönetim Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri dikkate alınmış, Pearson Korelasyon ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, öğretmenlerin okul yöneticilerinin stratejik liderlik ve kriz yönetim becerilerine ilişkin algılarının olumlu olduğu görülmüştür. Stratejik Liderlik Ölçeği' nde en yüksek ortalama etik uygulamalar alt boyutu iken, en düşük ortalamanın yönetimsel uygulamalar alt boyutuna ait olduğu gözlemlenmiştir. Stratejik Liderlik ile etik, iletişimsel ve dönüşümsel alt boyutları arasında yüksek oranda pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kriz öncesi faaliyetler ile yönetimsel, etik ve iletişimsel uygulamalar arasında düşük oranda pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Temel eğitim kurumu yöneticilerinin stratejik liderlik yaklaşımları kriz yönetim becerilerini pozitif yönde anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Yöneticilerin stratejik liderlik yaklaşımları arttıkça kriz yönetim beceri düzeyleri de arttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the strategic leadership approaches of basic education institution administrators and their crisis management skills, according to teacher perceptions. In this quantitative research, a descriptive relational survey model was employed. The population of the study comprises 328 teachers who are working in basic education institutions in Zonguldak province and its districts during the 2023-2024 academic year, selected through stratified sampling method. The data for the research were collected using the“Strategic Leadership Scale,”“Crisis Management Scale,”and“Personal Information Form”. For the statistical analysis of the obtained data, frequency, percentage, mean, and standard deviation values were considered, and Pearson Correlation and Simple Linear Regression Analysis were used. According to the analysis results, it was observed that teachers have positive perceptions regarding the strategic leadership and crisis management skills of school administrators. In the Strategic Leadership Scale, it was observed that the highest average belongs to the ethical practices sub-dimension, while the lowest average was found in the managerial practices sub-dimension. A statistically significant, highly positive relationship has been found between strategic leadership and the sub-dimensions of ethics, communication, and transformation. It has been observed that there is a statistically significant, low-level positive relationship between pre-crisis activities and managerial, ethical, and communicational practices. The strategic leadership approaches of basic education institution administrators significantly and positively predict their crisis management skills. It has been concluded that as administrators' strategic leadership approaches increase, their crisis management skill levels also increase.