Of truths, secrets, and loyalties: Political belonging and state building in Poland after state socialism
Hakikatlara, sırlara, sadakatlere dair: Devlet sosyalizmi sonrası Polonya'da politik aidiyet ve devletin inşası
  1. Tez No: 887968
  2. Yazar: SAYGUN GÖKARIKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KATHERINE VERDERY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Hukuk, Sosyoloji, Anthropology, Law, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: CUNY The Graduate School and University Center of the City University of New York
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyo-Kültürel Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 449
Özet
Bu tez, kapitalist Polonya demokrasisinde komünist dönem gizli servisiyle 'işbirliği' suçlamalarının etnografik bir incelemesidir. 1989 'devrimleri' nin küresel bağlamına konumlandırılan bu çalışma, yeni siyaset kurumunun ahlaki ve politik sınırlarının yeniden çizilmesinde ve neoliberalleşen devletin yeni vatandaş-öznesinin aidiyetlerinin yeniden tanımlanmasında hukukun rolünü inceliyor. Araştırmam bilhassa Polonya'da“aklanma”(lustracja) diye adlandırılan siyasal sürece yani gerçek veya hayali gizli komünist ajanların, muhbirlerin ve casusların devlet merkezli tasfiyelerine odaklanıyor. 2005'ten 2008'e kadar süren çekişmeli hukuki-siyasi mücadelelere ve sonrasına odaklanarak şu soruları soruyor: Devletin 'komünizm kurbanları' adına adalet arayışı paradoksal bir şekilde nasıl bir ulusal güvenlik politikasına dönüşmüştür? Adalet arayışı nerede biter ve devletin disipline edici gücünün kullanılması nerede başlar? Bu iki husus arasındaki sınırı çizerken hukuk, insan hakları ve bilgi uygulamalarının rolü nedir? Tez, Polonya Ulusal Anma Enstitüsü'nde yürütlen arşiv araştırması, hukuk görevlileri ve insan hakları aktivistleri ile görüşmeler, aklama mahkemesi tutanaklarının incelenmesi ve aklanma sürecine dahil olan kişilerin yaşam öykülerinin toplanması yöntemlerine dayanarak, 'geçiş dönemi adaleti' nden ulusal güvenliğe geçişin varsayıldığının aksine bir maşa işlevi görmediğini ve kesinlik taşımadığını göstermektedir. Araştırmam, aklanmanın geniş bir ulusal güvenlik mekanizmasına dönüşmesinin, devlet iktidarının geniş dinamiklerinden, hukuki ve kapitalist dönüşümlerin yanı sıra hakikat yaratmanın ve epistemik pratiklerin çelişkilerinden kaynaklandığını öne sürüyor. Bu bağlamda, Polonya veya Doğu Avrupa deneyiminin özgüllüklerinin ötesine geçerek küresel öneme haiz devlet gücü, neoliberal vatandaşlık ve epistemik siyaset temalarını ele alıyor.
Özet (Çeviri)
This dissertation is an ethnographic study of the accusations of 'collaboration' with the communist-era secret service in Poland's capitalist democracy. Situated in the global context of the 1989 'revolutions,' it examines the role of law in redrawing the moral and political boundaries of the new body politic and redefining the loyalties of the new citizen-subject of the neoliberalizing state. Specifically, my research concentrates on the legal process called“lustration”(lustracja) in Poland, the state-centered purges of real or imagined secret communist agents, informers, and spies. Focusing on the contentious legal-political struggles from 2005 to 2008 and their aftermath, it explores the following questions: How has the pursuit of justice by the state on behalf of the 'victims of communism' paradoxically transformed into a national security policy? Where does the pursuit of justice end and the exercise of disciplinary state power begin? What is the role of law, human rights, and knowledge practices in drawing the line between the two? On the basis of archival research at Poland's Institute of National Remembrance, interviews with legal officials and human rights activists, observation of lustration court proceedings, and collection of life histories of the people involved in lustration, my dissertation shows that the passage from 'transitional justice' to national security is not as long and definite as is commonly assumed. The transformation of lustration into an expansive national security mechanism, my research suggests, results from the broad dynamics of state power and the contradictions of legal and capitalist transformations, as well as of truth-making and epistemic practices. In doing so, my dissertation engages the themes of state power, neoliberal citizenship, and epistemic politics that have global relevance beyond the particulars of the Polish or Eastern European experience.