Psikolojik danışman adaylarının güvengenlik bağlamında bağlanma stilleri
Psychological counselor candida tes' trustworthiness attachment styles in context
- Tez No: 887977
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜLAÇTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma; rehberlik ve psikolojik danışmanlık programı lisans öğrencilerinin bağlanma stilleri ve güvengenlik düzeylerini incelenmek amacı ile yapılmıştır. Yapılan çalışma ilişkisel tarama modeline uygun olarak yürütülmüştür. Çalışmanın katılımcılarını 2023-2024 eğitim öğretim yılında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde okuyan 142'si kız, 33'ü erkek olmak üzere toplam 175 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla; Erzen (2016) tarafından geliştirilen“Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği”, Voltan (1980) tarafından uyarlanan“Rathus Atılganlık Envanteri”ve araştırma grubunda yer alan katılımcıların demografik özelliklerinin belirlenmesi için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler,“bağımsız örneklem t testi”ve "tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemleri ile SPSS 25.0 programı aracılığı ile yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarında; kaygılı/kararsız bağlanma stili ile güvengenlik arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Cinsiyet, sınıf, aile ekonomik durumu ve algılanan anne baba tutumu değişkenlerinin güvengenlikle arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Erkek katılımcıların kaçınan bağlanmalarının kadın katılımcılara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the attachment styles and trustworthiness levels of undergraduate students of guidance and psychological counseling program. The study was conducted in accordance with the relational screening model. The participants of the study consisted of 175 students, 142 female and 33 male, studying at Erzincan Binali Yıldırım University in the 2023-2024 academic year. In order to collect data in the study;“Three Dimensional Attachment Styles Scale”developed by Erzen (2016),“Rathus Assertiveness Inventory”adapted by Voltan (1980) and“Personal Information Form”prepared by the researcher to determine the demographic characteristics of the participants in the research group were applied. The data obtained in the study were analyzed by means of“independent sample t test”and“one-way analysis of variance (ANOVA)”methods using SPSS 25.0 program. The results of the analysis revealed that there was a positive relationship between anxious/ambivalent attachment style and trustworthiness. There was no significant difference between the variables of gender, class, family economic status and perceived parental attitude and trustworthiness. Avoidant attachment of male participants was significantly higher than that of female participants.