Maden sanayisinde kullanılan Hadfield çeliğinin aşınma özelliklerinin geliştirilmesi
Improvement of wear properties of Hadfield steel used in the mining industry
- Tez No: 887978
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte enerji, ulaşım alanlarında ihtiyaçlar artmaktadır. Bu sektörlere bağlı olan özellikle madencilik sanayisinde darbeye maruz iş parçalarında östenitik mangan çeliği kullanımı yaygındır. Östenitik mangan çelikleri ilk olarak Robert Hadfield tarafından 1882'de geliştirilmiştir ve Hadfield çeliği olarak adlandırılmaktadır. Hadfield çelikleri fevkalâde tok ve manyetik olmayan bir alaşım olup yüksek mukavemet, süneklik ve mükemmel bir aşınma direncine sahiptir. Maden sanayisinde linyit elde etmek için kullanılan döner kepçeli ekskavatörlerde bulunan X120Mn12 malzemesinden imal edilen aşınma plakaları halen 1000-1100 °C'de tavlanarak tamamen östenitik yapıya döndükten sonra ani olarak soğutulup yumuşatma tavlaması uygulanmaktadır. Bu işlem sonucunda aşınma plakalarının sertliği 190 ± 20 HB olduktan sonra montajı yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında Hadfield çeliğinden (X120Mn12) imal edilen plakalarının aşınma dayanımı ve kullanım ömrünü arttırma adına çalışmalar yapılmış, farklı soğutma işlemleri uygulanarak aşınma dayanımı üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the world population, the needs in the fields of energy and transportation also increase. It is common to use austenitic manganese steel in work pieces exposed to impact, especially in the mining industry, which is connected to these sectors. Austenitic manganese steels were first developed by Robert Hadfield in 1882 and are called Hadfield steel. Hadfield steels are an exceptionally tough and non-magnetic alloy with high strength, ductility, and excellent wear resistance. Wear plates made of X120Mn12 material in rotary bucket excavators used in the lignite mining industry are currently annealed at 1000-1100 °C. Sudden cooling and, therefore, softening annealing are applied after transforming into an entire austenitic structure. As a result, the wear plates are assembled after the hardness of 190 ± 20 HB. In this study, studies were carried out in order to increase the wear resistance and service life of the plates made of Hadfield steel (X120Mn12), and the effects on wear resistance were examined by applying quenching at different cooling rates.