Türkiye'de faaliyet gösteren bir otelin müşterileri tarafından yapılan yorumların metin madenciliği ve makine öğrenmesi kullanılarak incelenmesi
Analysis of customer comments on a hotel operating in Turkey using text mining and machine learning
- Tez No: 887982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARDİYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, bir otelin müşteri yorumlarından metin madenciliği yöntemleri kullanılarak elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. Metin madenciliği, büyük miktardaki metin verilerini otomatik olarak analiz etmek ve anlam çıkarmak için kullanılan bir yöntemdir. Çalışmada, bir turizm şirketinin web sitesindeki müşteri yorumları toplanmış ve bu yorumlar üzerinde çeşitli metin madenciliği teknikleri uygulanmıştır. İlk olarak, yorumlar toplanırken, müşterilerin deneyimlerini ve memnuniyetlerini yansıtacak şekilde seçilmiştir. Ardından, bu yorumlar metin madenciliği için uygun hale getirilmiştir. Metin ön işleme adımlarıyla, gereksiz karakterler, sayılar ve noktalama işaretleri kaldırılmış, tüm kelimeler küçük harflere dönüştürülmüş ve stop-words olarak adlandırılan yaygın kelimeler çıkarılmıştır. Daha sonra, yorumlardaki ana temaları belirlemek için konu modellemesi yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem, yorumlardaki kelimelerin birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu ve hangi konuları ifade ettiğini belirlemek için bir makine öğrenimi algoritması kullanır. Bu sayede, müşterilerin yorumlarındaki ana temalar ve konular belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, data obtained from customer comments of a hotel was analyzed using text mining methods. Text mining is a method used to automatically analyze and extract meaning from large amounts of text data. In the study, customer comments on the website of a tourism company were collected and various text mining techniques were applied on these comments. First, when collecting reviews, they were selected to reflect customers' experiences and satisfaction. These comments were then made available for text mining. Through text preprocessing steps, unnecessary characters, numbers, and punctuation marks were removed, all words were converted to lowercase letters, and common words called stop-words were removed. Next, topic modeling was used to identify key themes in the comments. This method uses a machine learning algorithm to determine how words in comments relate to each other and what topics they refer to. In this way, the main themes and topics in customers' comments were identified.