تأثير أدوات التحوط في الحد من المخاطر المصرفية في المصارف الإسلامية: دراسة تطبيقية للمصارف الإسلامية القطرية
İslami bankalarda riskten korunma araçlarının bankacılık risklerini azaltmadaki etkisi: Katar İslami bankaları üzerine uygulamalı bir çalışma / The impact of hedging instruments in mitigating banking risks in Islamic banks: An applied study ofQatari Islamic banks
  1. Tez No: 887997
  2. Yazar: ABDULMAJEED SAAD ALI SALEH AKROT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEYTEM HAZNE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma، İslami finans kurumlarının karşılaştığı finansal riskleri tanımlayarak, teorik bölümde İslami bankalarda riskten korunma (Hedging) araçlarını belirtmeyi, ampirik bölümde ise bu araçların Katar'daki İslami bankalardaki finansal risk azaltma üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın amacına ulaşmak için, finansal risk kavramı, çeşitleri ve hesaplama yöntemleri araştırma amacıyla tümevarım yöntemi kullanılmıştır. Finansal risklerden korunma araçlarının neler olduğunu, bu araçların riskleri azaltmak veya etkileriyle başa çıkmak amacıyla İslami bankalarda nasıl kullanıldığını belirlemek için betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Ampirik bölümde ise finansal risklerin azaltılmasında riskten korunma araçlarının etkinliğini incelemek için Katar'daki İslami bankacılık uzmanlarına anketler dağıtılarak analitik yaklaşım kullanılmıştır. Bu çalışma, değişken oranlarda pek çok riskten korunma aracının Katar İslami bankalarında kullanıldığını ve bu araçların finansal risk azaltma konusunda etkili olduğu sonucuna ulaşmıştır. Sonuç olarak, Katar İslami bankaların Körfez bölgesinde en güvenilir İslami bankalar arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, Katar İslami bankalarının finansal risk azaltma araçlarını, ortaklığa dayalı İslami finansman yöntemleri dahil olmak üzere tüm finansman yöntemlerini içerecek şekilde uygulamaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the financial risks faced by Islamic financial institutions, with a particular focus on delineating hedging instruments in Islamic banks in the theoretical section and investigating the effect of these tools on financial risk mitigation in Islamic banks in Qatar in the empirical section. To accomplish the study's objectives, the inductive method was employed to delve into the concept of financial risk, encompassing its various types and methodologies for calculation. Descriptive research was used to determine the nature of financial hedging instruments and how these instruments are used in Islamic banks to reduce risks or deal with their effects. Furthermore, within the empirical phase, an analytical approach was adopted, involving the distribution of structured questionnaires to Islamic banking experts in Qatar. This methodological framework facilitated the thorough examination of the efficacy of hedging instruments in curbing financial risks. This study concluded that many hedging instruments at varying rates are used in Qatari Islamic banks and that these tools are effective in financial risk mitigation. As a result, Islamic banks in Qatar have a privileged position among the most reliable Islamic banks in the Gulf region. This study recommends that Islamic banks in Qatar implement financial risk mitigation instruments to include all financing methods, including partnership-based (Musharakah) Islamic financing methods.