تأثير الاستثمار الأجنبي المباشر على الدول النامية: العراق كنموذج
Doğrudan yabancı yatırımın gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkisi: Irak örneği
- Tez No: 735395
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAYADİBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yabancı yatırımların tarihsel sıralamasının veya üretim biriminde meydana gelen ekonomik değişikliklerin, bu yatırımların kendilerine ev sahipliği yapan ülkeler üzerindeki etkisinin bir göstergesi olarak, yaşadıkları zamana göre ekonomik sektörlerin ortaya çıkmasına yardımcı olduğunu ve doğal gelişim sürecine hizmet etme yönelimlerinin bir ifadesi olduğu görülür. Bu Yatırımların üç ana sektörü kapsadığı ve bunların yeni bir dağılımının ortaya çıkmasıyla hacimlerinde belirgin bir şekilde ortış ortaya çıklığı görülür. Bu yatırımların hacmi için imalat sektörünün yerine hizmet sektörünün öne çıkması yüksek bir yatırım getirisine neden olmacakta, sermayenin hızlı devri de kapitalizmin doğasını yansıtmaktadır. Ekonomik sektörler üzerindeki yabancı yatırım hacmi ve kaymalar, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler üzerinde, bu ülkelerin sektörel gelişim yapıları farklı olmasına rağmen, birçok olumlu etkiye sahiptir. Gelişmekte olan ülkelerdeki bu yatırımlar, bu yatırımların uluslararası ticaretle tamamlayıcı ilişkisi o ortamın koşullarına cevaben bir uzmanlık becerileri paketini ana ortamdan kuluçka ortamına aktarmakla karakterize edilen şirketleri seçmek zorunluluğu Güneydoğu Asya ülkelerinde kalkınma sürecinin hızlandırılmasına yol actı. Sanayi devriminden bu güne kadar oluşan sermaye birikimi gelişmekte olan ülkelerle olan gelişmişlik açığının zamanla artmasına neden olmuş ve doğrudan yabancı yatırımların çoğunluğu, Batı Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerde yoğunlaşmıştır. Gelişmiş ülkelerde yatırımların dağılımı dengeli ve adil olma eğilimindedir. Gelişmekte olan ülkelerde yüksek yerleşim yoğunluğuna tanık olunması, yabancı yatırımların dağılımında farklılığın gelişmekte olan petrol üreticisi ülkelere yönelik tasarrufların yönlendirilmesine neden olmuştur. Bir çok ülke ekonomik denge durumuna ulaşmak, kalkınmayı geliştirmek ve ödemeler dengesini dengelemek de dahil olmak üzere bu yatırımları çekmek amacıyla altyapı, ticaret ve finans politikalarını uyarlama eğilimindeydir. Bu kapsamda Irak ekonomisi, piyasa ekonomisine geçişin ardından, yabancı sermaye için cazip bir ortam yaratmanın ilk adımı olarak kanunlarında, yönetmeliklerinde ve politikalarında önemli değişiklikler giderek yabancı sermayenin faaliyetlerine uygun düzenlemeler yapma eğilimine sahne olmuştur.
Özet (Çeviri)
We note that the historical scale of foreign investment or the economic changes that have taken place in the production unit has helped to bring about the emergence of economic sectors based on the period that they have experienced. Investments covered the three major sectors and their volumes rose clearly with a new distribution of these investments. The fact that the service sector took the lead rather than the manufacturing sector caused the high return on investment with a rapid turnover of capital, which characterized the nature of such investments. These shifts in the volume of foreign investment in economic sectors have several positive effects on developing and developed countries, despite the different sectoral development structures of those countries. We note, however, that the negative effects on developing countries often covered or weaken the positive effects of these investments in developing countries. That the selection of firms characterized by the transfer of the specialized skill package from the parent to the foster environment in response to the conditions of that environment and the complementary relationship of those investments to international trade has accelerated the development process in the South-East Asian States. Most foreign direct investment is concentrated in developed countries, Western Europe, America, because of the capital accumulation generated from the industrial revolution to the present day, which has caused the development gap to increase over time with developing countries. Moreover, the distribution of investments in developed countries tends to be balanced and even-handed, developing countries are experiencing a high concentration of foreign investment. The Iraqi economy, as it moved towards a market economy, experienced a tendency to regulate appropriate investments for foreign capital activities by imposing significant changes in laws, regulations, and policies as an initial step to create a pull factor for foreign investment.