Batı çiçek tripsi, Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysanoptera: Thripidae)'in biyolojik mücadelesinde entomopatojen mikroorganizmaların birlikte kullanılabilirliğinin araştırması
Investigation of the combined use of entomopathogenic microorganisms in the biological control of Western flower thrips, Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysanoptera: Thripidae)
- Tez No: 888050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDAHAN ESKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızda dünya ve ülkemiz için oldukça önemli bir zararlı olan Frankliniella occidentalis'in mücadelesinde entomopatojen mikroorganizmaların birlikte kullanılması araştırılmıştır. Larvalar üzerinde 108 cfu/ml konsantrasyonda gerçekleştirilen biyotestler sonucunda virülansı en yüksek izolatların %54 ölüm oranı ile Serratia marcescens Se9 ve Bacillus safensis Cq1 (%51) izolatı olduğu belirlendi. Ergin dönem üzerinde de virülansı en yüksek izolatların S. marcescens Se9 (%69,64), B. safensis Cq1 (%62,5) ve B. thuringiensis Sn10 (%54) olduğu belirlendi. Fungal izolatlar için ise, M. flavoviride As-18, L. muscarium Pa3 ve B. bassiana Hp-4'ün larvalar üzerindeki virülanslarının sırasıyla %92,1, %85,1 ve %86,1 olarak belirlendi. Larvalarda olduğu gibi virülansı en yüksek izolatların %74,5 ile M. flavoviride As18, %70,5 ile B. bassiana Hp4, %70 ile B. bassiana Pa4 ve %69,2 ile L. muscarium Pa3 olduğu görüldü. En yüksek virülansa sahip bakterilerin konsantrasyon denemelerinin sonucunda bakterilerin zararlının larva ve ergin dönemleri üzerinde gerçekleştirilen konsantrasyon denemeleri sonucunda larvalar üzerinde en düşük LC50 değerine B. safensis Cq1 izolatının sahip olduğu halde S.
Özet (Çeviri)
In our study, the combined use of entomopathogenic microorganisms in the control of Frankliniella occidentalis, a pest of significant importance to both the world and our country, was investigated. As a result of bioassays performed on larvae at a concentration of 108 cfu/ml, the isolates with the highest virulence were determined to be Serratia marcescens Se9 with a 54% mortality rate and Bacillus safensis Cq1 with a 51% mortality rate. For the adult stage, the isolates with the highest virulence were found to be S. marcescens Se9 (69.64%), B. safensis Cq1 (62.5%), and B. thuringiensis Sn10 (54%).For fungal isolates, the virulence of Metarhizium flavoviride As-18, Lecanicillium muscarium Pa3, and Beauveria bassiana Hp-4 on larvae was determined to be 92.1%, 85.1%, and 86.1%, respectively. Similar to larvae, the isolates with the highest virulence on adults were identified as M. flavoviride As18 (74.5%), B. bassiana Hp4 (70.5%), B. bassiana Pa4 (70%), and L. muscarium Pa3 (69.2%).The concentration trials of the bacteria revealed that B. safensis Cq1 isolate had the lowest LC50 value on larvae, while the LC50 value of S.