Tüp bebek tedavisi (IVF) gören hastaların kümülüs hücrelerindeki ileri glikasyon son ürünü (AGE) olan karboksimetil lizin (KML) üzerinde yaşın etkisi ve hastaların tüp bebek sonuçlarının karşılaştırılması
The effect of age on carboxymethyl lysine (CML) which is an advanced glycation end product (AGE) in cumulus cells of In Vitro fertilization (IVF) patients, and comparison of IVF results of patients
  1. Tez No: 888062
  2. Yazar: CANSU DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA ALAGÖZ, DOÇ. DR. ALEV CUMBUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Oksidatif stres (OS), günümüzün ciddi sorunlarından biri olan infertilitede önemli rol oynamaktadır. OS'nin oosit kalitesini ve gebeliği olumsuz etkileyebileceği daha önce yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında OS varlığının bir göstergesi olan karboksimetil lisin (KML) ekspresyonunun yaş ile korelasyon gösterebileceğini ve IVF başarısını etkileyebileceğini öne sürdük. Kümülüs hücrelerindeki KML ekspresyonunun yaşa bağlı değişimini göstermeyi ve sonuçları tüp bebek (IVF) başarıları ile ilişkilendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza 60 hasta dahil edilerek genç hasta (yaş 18-35, n=30) ve ileri yaşlı hasta (yaş 35-42, n=30) olmak üzere 2 grup oluşturuldu. Morfolojik değerlendirme için hematoksilen ve eozin (H&E) ve PAP boyama yapıldı. Hücrelerdeki KML ekspresyonunu gözlemlemek için KML immünositokimya boyama yapıldı. ELISA ile kümülüs hücrelerindeki KML ekspresyonu ilk kez analiz edildi. Gruplar arasında sonuçlar student-t test ile karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlarda H&E ve PAP boyamaları ile hücrelerin yapı ve bütünlüğünü her iki grupta da koruduğu görüldü. KML immünositokimya boyama sonucunda hücrelerdeki KML varlığı tespit edildi. Fakat gruplar arası KML ekspresyonunda fark gözlemlenmedi. ELISA sonuçları gruplardaki KML ekspresyonunu gösterdi. Gruplar arasındaki KML ekspresyonlarında anlamlı bir fark elde edilemedi. Hastaların IVF başarıları karşılaştırıldığında toplanan oosit, metafaz II oosit, fertilize oosit ve gelişen embriyo sayıları genç hastalarda ileri yaşlı hastalara göre anlamlı derecede daha yüksek bulundu. Bu çalışmanın sonucunda KML ekspresyonunun yaş ile korelasyon göstermediği görülmüştür. Anne yaşı ile IVF başarısı arasında negatif bir korelasyon olduğu ama bu durumun KML ile ilişkilendirilemeyeceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın anne yaşı ve oksidatif stresin IVF başarısı üzerindeki etkisini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu gösterdiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress (OS) plays an important role in infertility, one of today's serious problems. It has been shown in previous studies that OS may negatively affect oocyte quality and pregnancy. In this thesis study, we suggested that carboxymethyl lysine (CML) expression, which is an indicator of the presence of OS, may correlate with age and affect in vitro fertilization (IVF) success. We aimed to show the age-related change of CML expression in cumulus cells and correlate the results with IVF success. 60 patients were included in our study and two groups were created: young patients (age 18-35, n=30) and elderly patients (age 35-42, n=30). Hematoxylin and eosin (H&E) and PAP staining were performed for morphological evaluation. CML immunocytochemistry staining was performed to observe the expression of CML in the cells. CML expression in cumulus cells was analyzed for the first time by ELISA. IVF successes were evaluated in both groups. Results between groups were compared with student-t test. The results obtained showed that the structure and integrity of the cells were preserved in both groups with H&E and PAP staining. As a result of CML immunocytochemistry staining, the presence of CML in the cells was detected. However, no difference was observed in CML expression between groups. ELISA results showed CML expression in the groups. However, no significant difference was observed in CML expressions between the groups. When the IVF successes of the patients were compared, the numbers of collected oocytes, metaphase II (MII) oocytes, fertilized oocytes and developing embryos were found to be significantly higher in young patients than in older patients. As a result of this study, it was seen that CML expression did not correlate with age. It was concluded that there is a negative correlation between maternal age and IVF success, but this cannot be associated with CML. We think that this study shows that more studies are needed to understand the effect of maternal age and oxidative stress on IVF success.