IVF sikluslarında ovaryen stimülasyona yanıtın basal serum dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA-S) seviyeleri ile olan ilişkisi
The relationship between response to ovarian stimulation in IVF cycles and basal serum dehydroepisterone sulfate (DHEA-S) levels
- Tez No: 752170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmamızın ana amacı; IVF tedavi siklusuna başlarken ölçülen bazal serum DHEAS düzeylerinin IVF tedavi sikluslarında FORT ve FOİ tarafından belirlenen ovaryen stimülasyona verilen ovaryen yanıt ile ilişkili olup olmadığını araştırmaktı. Çalışmanın ikincil amacı ise; bazal DHEAS düzeyleri ile IVF tedavisi sonunda elde edilen gebelik oranları arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesiydi. Çalışmamızda DOR' lu hastaların siklusları da bazal DHEAS seviyeleri ile ovaryen cevap ve gebelik oranları arasındaki ilişki ayrıca değerlendirildi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi'nde Ocak 2018-Aralık 2022 tarihleri arasında tüp bebek tedavisi gören 600 infertil hastanın bazal DHEAS düzeyleri, yaşı, VKİ, infertilite süresi, diğer hormon düzeyleri, ultrasonografik sonuçları, tedavi ajanları ve dozları, stimülasyon süresi, embriyo transfer sayıları ve siklus sonuçlarını içeren veriler retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm sikluslarda over yanıtı, FORT ve FOİ olarak değerlendirildiğinde, FORT ve FOİ' ye göre düşük yanıtlı olanlar ve olmayan olgular arasında DHEAS düzeyleri arasında anlamlı bir fark yoktu (sırasıyla 200.6'ya karşın 193, p=0.33, 193.4'e karşın 196.9, p=0.63). Ayrıca DHEAS düzeyi, FORT
Özet (Çeviri)
Our aim was to investigate whether basal serum dihydroepiandrostenodione-sulfate (DHEAS) levels were related to the ovarian response to ovarian stimulation determined by FORT and FOĠ in IVF treatment cycles. The secondary outcome measure was whether basal serum DHEAS level was related to the pregnancy rates in IVF. In further, cycles of patients with DOR were evaluated seperately. Data including, basal DHEAS levels, age, BMI, duration of infertility, other hormone levels, ultrasonographic results, treatment agents and doses, duration of stimulation, embryo transfer numbers and cycle outcomes of 600 infertile patients who had IVF treatment between January 2018 and December 2022 at Gazi University Faculty of Medicine Assisted Reproductive Techniques Center were retrospectively evaluated. When the ovarian response in all cycles is evaluated as FORT and FOI, there was no significant difference in DHEAS levels a between with and without low response based on FORT and FOI (200.6 vs 193 p=0.33, 193.4 vs 196.9 p=0.63, respectively). In addition, DHEAS level was significantly higher in the group with FORT