Tokat ilindeki yaygın eğitim kurumlarında Arapça öğretimi
Informal education institutions in Tokat province Arabic teaching
  1. Tez No: 888078
  2. Yazar: ŞERİFE AHISKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULMUTTALİP IŞIDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, mevcut örneklemden yola çıkarak yaygın eğitim kurumlarında Arapça öğretiminin yapılıp yapılmadığını tespit etmek, nasıl yapıldığını, etkililiğini ve verimliliğini ortaya koymak, Arapça öğretiminin Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilgili kurum yönetmeliğindeki öğretim programına uygun olup olmadığını, öğretim sürecinde yer alan eğitimcilerin programda belirtilen eğitici niteliklerini taşıyıp taşımadığını, katılımcılar hakkında genel bilgileri incelenerek değerlendirebilmektir. Bu araştırmada nicel araştırma yönteminin genel tarama modeli kullanılmıştır. Evren içerisinden seçilen Tokat ili örneklemi üzerinden çalışma yürütülmüştür. Bulgulara göre çalışmaya konu olan Halk Eğitim Merkezinde temel düzey olarak kabul edilen A1, A2 ve bağımsız B1 düzeylerinde Arapça eğitim verildiği görülmüş olup çalışmalarda hedeflenen amaca ulaşıldığı tespit edilmiştir. Araştırmalar sonucunda yapılan öğretimlerin nitelikli eğitimciler tarafından yapıldığı görülmüştür. Gerek kullanılan yöntem-teknik gerekse eğitime ayrılan süre bakımından ilgili kurum yönetmeliğine aykırı herhangi bir uygulamaya rastlanılmamıştır. Araştırmada yaygın eğitim kurumlarında yapılan Arapça öğretiminin verildiği seviyeler itibariyle verimli olduğu, daha üst seviyelerde eğitim vermek açısından da geliştirilebilir olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether Arabic teaching is carried out in non-formal education institutions based on the current sample, to reveal how it is done, its effectiveness and efficiency, to determine whether Arabic teaching is in accordance with the curriculum in the relevant institution regulations affiliated with the Ministry of National Education, and to determine whether the educators involved in the teaching process are involved in the program. It is possible to evaluate whether the teacher has the specified educational qualifications by examining the general information about the participants. In this research, the general screening model of the quantitative research method was used. The study was conducted on the sample of Tokat province selected from the universe. According to the findings, it was seen that Arabic education was provided at the A1, A2 and independent B1 levels, which are considered the basic level, in the Public Education Center, which was the subject of the study, and it was determined that the targeted purpose of the studies was achieved. As a result of the research, it was seen that the teaching was done by qualified educators. No practices have been encountered that violate the relevant institutional regulations, both in terms of the method-technique used and the time allocated to training. In the research, it was concluded that Arabic teaching in non-formal education institutions is efficient in terms of the levels at which it is given, and that it can be improved in terms of providing education at higher levels.