Çalışan kadınlarda sosyal destek algısı ve psikolojik iyi oluşun yaşam doyumuna etkisi
The effect of social support perception and psychological well-being on life satisfaction in working women
  1. Tez No: 888092
  2. Yazar: DUYGU ÜNAL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TUBANUR BAYRAM KUZGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, çalışan kadınların sosyal destek algısı ve psikolojik iyi oluşun yaşam doyumuna etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Kadınların iş hayatına katılımı ve güçlenmesi, günümüzde büyük bir önem arz etmektedir. Bu nedenle, kadınların iş ortamında ne kadar sosyal destek aldıklarının ve psikolojik iyi oluşlarının yaşam doyumları üzerindeki etkilerinin anlaşılması son derece önemlidir. Araştırmada sosyal destek algısı, yaşam doyumu ve psikolojik iyi oluş olmak üzere üç değişken bulunmaktadır. Araştırmada belirtilen değişkenlere ilişkin ölçümler, geçerliği ve güvenirliği kanıtlanmış ölçme araçları ile test edilmiştir. Çalışmanın evrenini Antalya ilinde kamu kurumlarında çalışan kadınlar oluşturmaktadır. Çalışmada çalışan kadınlar örneklem olarak seçilmiştir. Çalışma kapsamında, 407 katılımcıdan veri toplanmış ve çalışmanın hipotezlerini test etmek için analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of the perceived social support and psychological well-being of female employees on their life satisfaction. The empowerment and participation of women in the workforce are of great importance in today's society. Therefore, it is crucial to understand the effects of the amount of social support received by women in the workplace and their psychological well-being on their life satisfaction. The research includes three variables: perceived social support, life satisfaction, and psychological well-being. Measurements related to the specified variables in the research were tested using validated and reliable measurement tools. The population of the study consists of women working in public institutions in Antalya province. Women employees were selected as the sample for the study. Data were collected from a total of 407 participants and analyzed to test the hypotheses of the study.