Ratlarda deneysel olarak oluşturulan osteoartrit tedavisinde intraartiküler botulinum toksin tip-a uygulamasının etkinliğinin araştırılması
Investi-gation of the effi̇cacy of intra-articular botulinum toxin type-a application in the treatment of experi̇mentally induced osteoarthritis in rats
  1. Tez No: 888093
  2. Yazar: TOLGA MERİÇ DÜMBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BOZKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu araştırma botulinum toksin tip A'nın deneysel olarak oluşturulan osteoartritte etkinliğinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 30 adet erkek sprague-dawley cinsi erkek rat üzerinde gerçekleştirildi. Eklem içi 3 mg/rat dozunda uygulanan MIA enjeksiyonu ile osteoartrit oluşturuldu. Eklem içi 10 U BoNT-A ve 20 U BoNT-A uygulamalarının etkinliği canlı ağırlık takibi, diz çevresi ölçümü, bacak postür skorlaması, röntgen, mikro tomografi ve histopatolojik inceleme kullanılarak değerlendirildi. Verilerin analizinde Tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, genelleştirilmiş doğrusal model, varyans analizi, Kruskal Wallis testi, bağımsız örneklem T testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmamızda BoNT-A uygulamaları sonrası canlı ağırlık üzerinde anlamlı bir düşüş, topallık skorlamasında anlamlı bir artış meydana geldi. Diz çevresi ölçümlerinde ise çalışma sonunda anlamlı bir değişiklik meydana gelmedi. Röntgen skorlamalarında anlamlı bir fark ortaya çıkmadı, mikro tomografi değerlendirmelerinde ise istatistiksel açıdan önemli değişiklikler bulundu. Sonuç: Bu çalışmada BoNT-A'nın ağrı ve kemik parametreleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olsa da klinik açıdan anlamlı olmayan değişiklikler oluşturduğu, yüksek dozda uygulanan BoNT-A'nın ise istenmeyen etkiler meydana getirdiği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate the efficacy of botulinum toxin type A in experimentally induced osteoarthritis. Material and Methods: The study was carried out on 30 male Sprague-Dawley rats. Osteoarthritis was induced by intra-articular injection of MIA at a dose of 3mg/rat. The efficacy of intra-articular 10 U BoNT-A and 20 U BoNT-A injections were evaluated by body weight monitoring, knee circumference measurement, leg posture scoring, X-ray, micro tomography and histopathological examination. Repeated measures analysis of variance, generalised linear model, analysis of variance, Kruskal-Wallis test, independent sample T test and Mann-Whitney U test were used for data analysis. Results: In our study, there was a significant decrease in body weight and a significant increase in lameness scoring after BoNT-A applications. There was no significant change in knee circumference measurements at the end of the study. No significant difference was found in X-ray scoring, but statistically significant changes were found in micro tomography evaluations. Conclusion: In this study, it was concluded that BoNT-A produced statistically significant but clinically insignificant changes in pain and bone parameters, and high doses of BoNT-A produced adverse effects.