Gastroenterite neden olan escherichia coli serogruplarının araştırılması
Investigation of the escherichia coli serogroups that cousing gastroenteritis
- Tez No: 88811
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SULTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
47 7.ÖZET E.coli normal anerob enterik floranın en sık karşılaşılan üyelerinden birisidir. E.coli'nin bazı serogrup ve serotiplerinin gastroenterit etiyolojisindeki rolü her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Bazı ülkelerde E.coli' ye bağlı ishal olgularının sayısı rota virusa bağlı olguların sayısını geçmektedir. Bu çalışmada enterit etkeni oldukları bilinen bazı patojen E.coli serogrublarının yöremizde ishal etiyolojisinde hangi derecede rol oynadıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için enteritli hastalardan izole edilen E.coli suşları ticari antiserumlarla serogrup düzeyinde tanımlanmıştır Lam aglütinasyonu yöntemi ile 308 E.coli susundan 136' sı (%44) polivalan antiserumlarla aglütinasyon vermiştir. Bunların %59'u EPEC, %31'i ETEC ve %10'u EIEC olarak belirlenmiştir. Mevcut monovalan antiserumlarla 18 patojen E.coli susu O somatik antijelerine göre tiplendirilebilmiştir. Bu suşların 6'sı 0111, 4'ü 044, 4'ü 01, 2'si 026 ve 2'si 0126 olarak belirlenmiştir. Patojen E.coli'lerin %65'i çocuk, %35'i erişkin hastalardan izole edilmiştir. Patojen E.coli'ler çocuk hastalarda erişkinlere göre daha sık bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
49 8.SUMMARY Escherichia coli is the major part of the normal facultative anaerobic gut flora. The role of certain serogroups end serotypes of E.coli in the etiology of gastroenteritis is increasingly well appreciated. Reports of the cases of diarrhea due to E.coli exceed that of rotavirus in some countries. The aim of this study was to investigate the role of the E.coli serogroups that were defined as the causative agents of gastroenteritis in the etiology of diarrhea in our country. For this purpose we determined E.coli strains isolated from patients at serougroup level by using various commercial antisera. Out of the 308 strains detected, only 136 (44%) of them were agglutinated and identified as pathogenic E.coli by slide agglutination method using polyvalent antisera. Of these 136 strains, 80 of them (59%) were identified as EPEC, 42 (31%) as ETEC, and 14 (10%) as EEC. These strains were further serotyped according to the O somatic antigens with available monovalent antisera. Only eighteen of them were agglutinated with available monovalent antisera. Of these eighteen strains, six of them were identified as 01 1 1, four as 044, four as 01, two as 026, and two as 0126. Sixtyfive percent of pathogenic E.coli strains were isolated from children, and 35% were isolated from adult patients. Pathogenic E.coli strains were more frequently detected in children than that in adult patients (p0.05).