Sıçan anokoksigeus kası üzerinde melatonin etkilerinin incelenmesi
The Effects of melatonin on the rat anonoccygeus muscle
  1. Tez No: 88812
  2. Yazar: BİLGEN HOŞGÖR (BAŞGUT)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABACIOĞLU, PROF. DR. İCLAL ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
-58- VL ÖZET Bu çalışmanın amacı stabil bir test preparatı olan sıçan anokoksigeus kasında (SAK) melatoninin etkisinin incelenmesidir. SAK, 1971'de Gillespie tarafından tanımlanan yönteme göre izole edilmiş ve 750 mg'lık bir ön gerimle, %95 02-%5 C02 içeren gaz kanşımı ile havalandırılan modifiye Krebs-Henseleit solüsyonu içerisinde 37±0.5 °C'lik izole organ banyosuna asılmıştır. Agonist yanıtları izometrik gerim ileticisi (MAY, Force displacement transducer) yardımı ile kaydedilmiştir. Melatonin direkt olarak veya prekontrakte edilmiş SAK'ta denenmiş, 10“10-10~3 M melatoninin kümülatif olarak uygulanması dinlenme geriminde herhangi bir değişiklik yapmamıştır. 1.7x1ü”6 M fenilefrin ve 70 mM KC1 ile prekontrakte SAK'a 10“5- 10”3 M konsantrasyonlarda melatonin kümülatif olarak uygulandığında konsantrasyon-bağımlı gevşemeye neden olmuştur (sırasıyla 4.3±0.8, 15.9*1.7, 60.2±7.1 %, n=6 ve 16.0±1.8, 41.8±2.7, 82.9±2.3 %, n=6). 3x1 0“3 M sodyum florür (NaF) ile prekontrakte SAK'ta konsantrasyon- bağımlı gevşemeler ise İO^-IO”3 M melatoninin kümülatif olarak uygulanmasıyla elde edilmiştir (15.0±2.4, 49.6±3.1, 78.9±2.1 %, n=6). Fenilefrin, KCL NaF ile önceden kastırılmış SAK'ta melatoninin IC50 değerleri sırasıyla 1.35xl0"3±0.0007, 2.45xl0-4±0.0001 ve 3.49xl0-4±0.00002'dir. Sonuç olarak, melatoninin fenilefrin, KC1 ve NaF tarafından oluşturulan kasılmalar üzerindeki etkileri sinyal ileti mekanizmaları açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
-59- Vn. SUMMARY The aim of the present study was to investigate the effects of melatonin on the isolated rat anococcygeus muscle (RAM). RAM was isolated as described by Gillespie in 1971. The muscles were mounted under a resting tension of 750 mg in a 15 ml organ bath containing modified Krebs-Henseleit solution gassed with 95% 02+5% C02 at 37 °C. Changes in tension were measured by MAY force diplacement transducers (MAY). Cumulative administration of 10“10-10”3 M melatonin did not influence resting tension of the isolated RAM. Addition of 10“5- 10”3 M melatonin produced dose-dependent relaxations on phenylephrine (1.7x10' 6 M) or KC1 (70 mM) precontracted RAM. The mean values of the relaxations calculated as the percentage of precontraction were 4.3±0.8, 15.9±1.7, 60.2±7.1 and 16.0±1.8, 41.8±2.7, 82.9±2.3, respectively (n=6). Administration of 10“M0”3 M melatonin caused dose-dependent relaxations on NaF (3x1 0"3 M) precontracted RAM (15.0±2.4, 49.6±3.1, 78.9±2.1%, respectively, n=6). IC50 values of melatonin was 1.35xl0'3±0.0007, 2.45x10^0.0001 and 3.49x10^0.00002 on phenylephrine, KC1 and NaF-induced precontractions, respectively. In conclusion, inhibitor effect of melatonin on phenylephrine, KC1 or NaF precontracted RAM was discussed in regard of agonist-induced signal transduction mechanisms.