Helıcobacter pylorı patogenezinde inflamatuar sitokinlerin immün reaktif moleküllerin rolü
The role of inflammatory cytokines and immune reactive molecules in the pathogenesis of helicobacter pylori
- Tez No: 888114
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Helicobacter pylori gram-negatif bir bakteridir. Üreaz üretir, spiral benzeri bir konformasyona sahiptir, mikroaerofiliktir ve flagella sayesinde hareketlidir. H. pylori mide ortamında hayatta kalmak ve kalıcı kolonizasyon sağlamak için mekanizmalar geliştirmiştir. Hem doğuştan gelen hem de edinilmiş bağışıklık yanıtlarının aktif bir uyarıcısıdır. H. pylori enfeksiyonunun ayırt edici özelliği, çeşitli bağışıklık hücrelerinin enfekte mide mukozasına infiltrasyonu ile belirgin bir inflamatuar yanıttır; konakçı bağışıklık yanıtı enfeksiyonu temizleyemez ve aslında ilişkili patogeneze katkıda bulunabilir. Bu çalışma için yaşları 5 ile 60 arasında değişen toplam 150 hasta (70 kadın ve 80 erkek) taranmıştır. Hastalar 1 Ekim-1 Nisan 2023 tarihleri arasında tekrarlayan karın ağrısı ve diğer gastrointestinal şikayetler nedeniyle Samawa şehrindeki AL-Hussien Eğitim Hastanesi Gastroenteroloji Ünitesine başvurmuştur. Antrumun kabaca iltihaplı bölgelerinden üç biyopsi alınmıştır. Biyopsilerden biri Ultra Hızlı Üreaz testi ve üre ve dupA genini tespit etmek için moleküler analizler için kullanılırken, diğer biyopsi örnekleri, histolojik değerlendirme için parafine gömülü doku bloklarının hazırlanması, TNF alfa ve CD54 tespiti için immünohistokimyasal boyama testleri (IHC) için %10 tamponlanmış formalize salin ile sabitlenmiştir. Ayrıca, endoskopiden sonra her hastadan H. pylori için IgG antikorları; serum gastrin-17 ve (serum interlökin-6,10 ve interlökin8) tespiti için kan örneği alınmıştır. Sonuçlarımız 150 hastadan sadece 86'sının (%57,3) H. pylori ile enfekte olduğunu göstermektedir. UreB ve dup A genlerinin tespiti için yapılan moleküler analizler 20 biyopsi için sadece 13 örneğin ureB geni için pozitif olduğunu ve 9 örneğin dup A geni için pozitif olduğunu göstermiştir. Mevcut çalışmada, H. pylori ile ilişkili gastritteki histopatolojik değişiklikleri değerlendirmek için histolojik çalışma yapılmıştır. Tüm H. pylori pozitif bireylerde kronik aktif gastritin yanı sıra, H. pylori ile enfekte kişilerin gastrik hasarının patogenezinde önemli bir rol oynadığı düşünülen çok sayıda inflamatuar infiltre lenfosit ve nötrofil gözlenmiştir. H. pylori ile ilişkili gastritin derecelendirilmesi, inflamatuar aktivitenin derecesinin değerlendirilmesi için güncellenmiş Sydney sistemi kullanılmıştır. Buna göre, kronik enflamasyon, atrofik gastrit ve yüzey epitel hasarlarına ek olarak pozitif ve negatif H.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori is a gram-negative bacterium. It produces urease, has a spiral-like conformation, is microaerophilic and is motile by flagella. H. pylori has evolved mechanisms to survive in the gastric environment and achieve permanent colonization. It is an active stimulator of both innate and acquired immune responses. The hallmark of H. pylori infection is an inflammatory response marked by infiltration of various immune cells into the infected gastric mucosa; the host immune response is unable to clear the infection and may in fact contribute to the associated pathogenesis. A total of 150 patients (70 women and 80 men) aged between 5 and 60 years were screened for this study. Patients were admitted to the Gastroenterology Unit of AL-Hussien Teaching Hospital in Samawa city for recurrent abdominal pain and other gastrointestinal complaints between October 1 and April 1, 2023. Three biopsies were taken from roughly inflamed areas of the antrum. One of the biopsies was used for Ultra-Rapid Urease assay and molecular analyses to detect urea and dupA gene, while the other biopsy samples were fixed with 10% buffered formalized saline for preparation of paraffin-embedded tissue blocks for histological evaluation, immunohistochemical staining tests (IHC) for detection of TNF alpha and CD54. In addition, blood samples were collected from each patient after endoscopy for IgG antibodies to H. pylori, serum gastrin-17 and (serum interleukin-6,10 and interleukin-8) detection. Our results show that only 86 out of 150 patients (57.3%) were infected with H. pylori. Molecular analysis for detection of ureB and dup A genes showed that only 13 samples out of 20 biopsies were positive for ureB gene and 9 samples were positive for dup A gene. In the present study, a histologic study was performed to evaluate histopathologic changes in H. pylori-associated gastritis. In addition to chronic active gastritis in all H. pylori-positive individuals, a large number of inflammatory infiltrating lymphocytes and neutrophils were observed, which are thought to play an important role in the pathogenesis of gastric damage in H. pylori-infected individuals. The grading of H. pylori-associated gastritis used the updated Sydney system for the assessment of the degree of inflammatory activity.