Thı-qar eyaletindeki hamile kadınlarda sitomegalovirüsün (CMV) epidemiyolojisi ve moleküler çalışması
Epidemiology and molecular study of cytomegalovirus (CMV) in pregnant women in thi-qar province
- Tez No: 888115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sitomegalovirüs (CMV), dünya çapında her yaştan popülasyonu etkileyen oldukça yaygın bir herpesvirüstür. Konjenital anomalilerin önemli bir nedenidir ve özellikle hamilelik sırasında konulan tanı kritik öneme sahiptir. CMV enfeksiyonu olan hamile kadınlar düşük veya konjenital anomali riski altındadır. Bu çalışmaya Thi-Qar Valiliği'ndeki Bint Al-Huda Eğitim ve Al-Haboubi Hastanesi'ne başvuru yapan 224 kadın dahil edilmiştir. ELISA tekniği kullanılarak 100 CMV örneğinin IgG veya IgM virüsü ile enfekte olduğu tespit edilmiştir. Ardından, immünolojik belirleyici olan TLR'yi belirlemek için PCR, IE2 ve GB genlerinin moleküler biyolojisini incelemek için ise RTPCR yapılmıştır. Çalışma kapsamında, düşük yapan 100 hastanın CMV virüsü ile enfekte olduğu ve 124 hastanın da anter nedenlerle enfekte olduğu tespit edilmiştir. Virüsle enfekte olan kadın sayısı 25-31 yaş grubunda 41 olup, bu sayı sitomegalovirüsle enfekte olan kadın sayısının en fazla olduğu yaş grubunu oluşturmuştur. CMV için Abs sonuçları düşük sayısı ile ilişkilendirilmiştir, çünkü ikinci kez düşük yapan kadın hastalar CMV için IgM veya IgG olsun, en fazla sayıda Abs sonucunu pozitif olarak gösteren hastalardır. CMV'nin Abs sonuçları düşük yapılan ay ile ilişkilendirildiğinde, gebeliğin ikinci ayında düşük yapan kadın hastalarda ELISA testinde pozitif çıkan örnekler (IgM ve IgG) ve pozitif enfeksiyon sayısı 50 hastanın 31'inde ortaya çıkmıştır. Bu, IE2 ile ilgiliyken, GB'deki pozitif enfeksiyon sayısı, ELISA IgM IgG'de ortaya çıkan 50 sonucun 29'unda ortaya çıkmıştır. Birkaç virüs örneği üzerinde gp geninin genetik dizilimi gerçekleştirilmiştir. Analiz, gp geni içinde mutasyonların ve genetik değişikliklerin varlığını ortaya koymuştur. Sekans 1 (sq1) referans gp gen sekansı ile aynı olup, sekans 2 (sq2) referanstan bir nükleotid baz değişikliği ile farklılık göstermiştir. Bunlara ek olarak, sekans 3 (sq3) referanstan dört nükleotid baz değişikliği ve sekans 4 (sq4) referanstan iki nükleotid baz değişikliği ile farklılığa sahiptir.
Özet (Çeviri)
Cytomegalovirus (CMV) is a highly prevalent herpesvirus that affects populations of all ages worldwide. It is an important cause of congenital anomalies and diagnosis, especially during pregnancy, is critical. Pregnant women with CMV infection are at risk of miscarriage or congenital anomalies. This study included 224 women attending Bint AlHuda Teaching and Al-Haboubi Hospital in Thi-Qar Governorate. Using the ELISA technique, 100 CMV samples were determined to be infected with IgG or IgM virus. Then, PCR was performed to determine the immunological marker TLR and RT-PCR was performed to examine the molecular biology of IE2 and GB genes. Within the scope of the study, it was determined that 100 patients with miscarriage were infected with CMV virus and 124 patients were infected with anther causes. The number of women infected with the virus was 41 in the 25-31 age group, which was the age group with the highest number of women infected with cytomegalovirus. Abs results for CMV were associated with the number of miscarriages, because female patients with a second miscarriage had the highest number of positive Abs results for CMV, whether IgM or IgG. When the Abs results for CMV were correlated with the month of miscarriage, the number of positive samples (IgM and IgG) and the number of positive infections in the ELISA test in female patients who miscarried in the second month of pregnancy occurred in 31 of 50 patients. This was related to IE2, whereas the number of positive infections in GB occurred in 29 out of 50 results in the ELISA IgM IgG. Genetic sequencing of the gp gene was performed on several virus samples. The analysis revealed the presence of mutations and genetic alterations within the gp gene. Sequence 1 (sq1) was identical to the reference gp gene sequence, while sequence 2 (sq2) differed from the reference by one nucleotide base change. In addition, sequence 3 (sq3) differed from the reference by four nucleotide base changes and sequence 4 (sq4) differed from the reference by two nucleotide base changes.