Dizel partikül filtresinin bulanık mantık ile sıcaklık kontrolü
Temperature control of diesel particulate filter using fuzzy logic
- Tez No: 888125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR CAN ÖZGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Otomotiv teknolojisinin bugün geldiği noktayı, bu alandaki bilgi birikiminin kümülatif olarak artmasına ve yan dallarıyla birlikte otomotiv alanında ciddi bir bilgi birikimi oluşturmasına borçluyuz. Bu bilgi birikimi, sürekli gelişen teknolojilerle desteklenmekte ve otomotiv endüstrisinin gelişimini sürdürmesini sağlamaktadır. Günümüzde, endüstrinin ve otomotiv teknolojisinin en önemli konularından biri de, hiç şüphesiz kullanılan sistemlerin kontrol edilmesidir. Kontrol edilecek sistemlerin kontrol başarısını, sistemlerin ne kadar kesinlikle kontrol edildiği ve sistemin çalışma prensibi ile uyumu parametrelerini dikkate alarak yorumlayabiliriz. Otomotivdeki kontrol mekanizmaları, sürüş konforunu, yol tutuşunu, yakıt ve emisyon değerlerinde optimum değerleri elde etmeyi ve sürüş güvenliğini sağlamanın başlıca parametrelerindendir. Yapılan bu çalışmada dizel partikül filtresi giriş sıcaklığının kontrol edilebilmesi ve sistemin aktif rejenerasyon ile dizel partikül filtresini temizlemesi sırasında, bu sıcaklığın belirlenen hedef sıcaklığına mümkün olduğunca en yakın seviyede tutulabilmesi için kontrolcü tasarlanmış ve bu kontrolcü sistem modeline uygulanmıştır. Sistemin lineer ve durağan bir sistem olmaması, karmaşık yapıların kontrolünde bulanık mantıklı kontrolcünün daha iyi sonuçlar vermesi sebebiyle, kontrolcü olarak bulanık mantıklı kontrolcü modeli seçilmiş olup, model Matlab/Simulink yazılımında optimum sıcaklık kontrolü elde edilinceye dek kalibre edilerek tasarlanmıştır. Elde edilen bulgular grafik haline getirilmiş ve tezin sonuç bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
We owe the current state of automotive technology to the cumulative increase in knowledge in this field and the significant accumulation of expertise in the automotive sector, including its related branches. This knowledge base is continually supported by advancing technologies, ensuring the ongoing development of the automotive industry. Today, one of the most critical aspects of the industry and automotive technology is undoubtedly the control of the systems used. We can evaluate the success of controlling these systems by considering how precisely the systems are controlled and the compatibility of the control with the system's operating principles. Control mechanisms in automotive applications are essential parameters for ensuring driving comfort, road handling, achieving optimal fuel and emission values, and maintaining driving safety. In this study, a controller was designed to regulate the inlet temperature of the diesel particulate filter (DPF) and maintain this temperature as close as possible to the target temperature during active regeneration to clean the DPF. Due to the non linear and dynamic nature of the system and the complexities involved, a fuzzy logic controller was chosen for its ability to yield better results in controlling complex structures. The fuzzy logic controller model was calibrated and designed using Matlab/Simulink software until optimal temperature control was achieved. The findings were presented graphically and discussed in the conclusion section of the thesis.