Psikologlarda duygusal zeka ile yaşam doyumu ve iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between emotional intelligence, life satisfaction, and job satisfaction among psychologists
- Tez No: 888124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZDEN TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, psikologlarda duygusal zeka düzeyleri ile yaşam doyumları ve iş doyumları arasındaki ilişkiyi gözden geçirmeyi hedeflemektedir. Araştırmada ilaveten duygusal zeka düzeylerinin, yaşam doyumlarının ve iş doyumlarının demografik niteliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup, çalışma 21 yaş ve üzeri aktif olarak çalışan 274 psikologdan elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada kullanılan araçlar; Demografik Bilgi Formu, Rotterdam Duygusal Zeka Ölçeği, Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği ve Minnesota İş Doyumu Ölçeği (Kısa Form) olarak belirlenmiştir. Veriler, SPSS yazılımı ile korelasyon ve regresyon analizleri kullanılarak incelenmiştir. Analizler, duygusal zeka düzeylerinin hem yaşam doyumları hem de iş doyumları üstünde olumlu ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunduğunu ortaya koymuştur. İlaveten, duygusal zeka düzeylerinin, yaşam doyumlarının ve iş doyumlarının eğitim durumu, yaş, çalışılan kurum, medeni durum, meslekte çalışma süresine ve gelir durumuna göre anlamlı farklılıklar gösterdiği, ancak, meslek içi eğitim alma, cinsiyet ve mesleği isteyerek seçme durumuna göre anlamlı bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, mevcut literatürle uyumlu olup, duygusal zeka düzeylerinin yaşam doyumları ve iş doyumları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study utilizes regression analysis with SPSS software to investigate the relationships between emotional intelligence levels of psychologists and their life satisfaction and job satisfaction. Additionally, the study explores whether emotional intelligence, life satisfaction, and job satisfaction vary according to demographic characteristics. Data were collected from 274 actively practicing psychologists aged 21 and above, using a relational survey model. The instruments employed for data collection included the Rotterdam Emotional Intelligence Scale, the Adult Life Satisfaction Scale, and the Minnesota Job Satisfaction Scale (Short Form). Correlation analysis revealed that emotional intelligence positively and significantly influences both life satisfaction and job satisfaction. Furthermore, it was determined that emotional intelligence, life satisfaction, and job satisfaction exhibit significant differences based on age, educational background, income level, marital status, employment institution, and length of professional service. Conversely, no significant differences were found concerning gender, voluntary choice of profession, and participation in on-the-job training. The findings align with existing literature, reinforcing the notion that emotional intelligence significantly impacts life satisfaction and job satisfaction.